Перезавантаження НАЗК потрібне, але цей орган не повинен перетворитися на інструмент політичного тиску, – Вікторія Сюмар

«Європейська Солідарність» підтримала пропозицію щодо перезавантаження Національного агентства за питань запобігання корупції, але наголошує на тому, що законопроект потребує доопрацювання, для запобігання перетворення його на інструмент політичного тиску, – заявила депутат фракції політичної партії «Європейська Солідарність» Вікторія Сюмар під час обговорення законопроекту щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції.

«Що стосується перезавантаження Національного агентства за питань запобігання корупції, очевидно, це складно не підтримувати. Тому, що ми побачили багато дивних рішень, і не побачили справді резонансних вироків, які б справді стосувалися боротьби з корупцією на такому топовому рівні. Особливо в силових структурах, в судовій системі», – зазначила депутат.

Водночас вона підкреслила: «Але ми маємо бути свідомі, що ми зараз робимо – ми вбиваємо колегіальний орган, і замість нього ми робимо одну відповідальну особу, буде один голова. Це фактично стане центральним органом виконавчої влади».

«Я не знаю, що краще – колегіальний орган чи один представник, якому в любий момент можуть подзвонити, щоб «якогось чорта покарати». Але в принципі ризики тут є. Щодо системи стримування і противаг питання виникають», – сказала Вікторія Сюмар.

За її словами, в проекті закону є чіткий перелік підстав, за якими можна звільнити призначеного керівника НАЗК, але в цих умовах звільнення немає визначення того, що очікується від його роботи, яких він має досягти результатів.

В той же час, вона наголосила, що фракція «Європейська Солідарність» вітає пропозицію щодо присутності представників міжнародних організацій у конкурсній комісії.

«Але однозначно вважаємо, що цей законопроект потрібно суттєво доопрацьовувати. Щоб цей орган справді був органом по перевірці декларацій, а не політично ангажованою структурою», – відкреслила вона.

Вікторія Сюмар також зауважила, що не зрозумілою є пропозиція цим же законопроектом  передбачити норму про фактичне скасування фінансування політичних партій, які не набрали 5% на останніх виборах до Верховної Ради України.

«Тобто мета попереднього закону, який мав би давати можливість розвиватись партійній системі в Україні, фактично нівелюється цим законом», – додала вона.

Парламентар зауважила, що можна погодитися із пропозицією щодо скорочення фінансування політичних партій, але не давати можливості тим, хто не пройшов, але має підтримку виборців, з цим погодитись достатньо складно.