Вікторія Сюмар: Законопроект про викривачів корупції може стати інструментом рейдерства і корупції в правоохоронних органах

Ухвалення закону про викривачів корупції може призвести до рейдерства та тиску на громадян, адже документ не передбачає чіткого механізму його реалізації і захисту базових прав людини, – на цьому під час обговорення проекту закону 1010 «Про запобігання корупції «щодо викривачів корупції» наголосила народний депутат фракції «Європейська Солідарність» Вікторія Сюмар. 

«Законопроект про запобігання корупції «щодо викривачів корупції» дійсно відповідає конвенції ООН щодо запобігання корупції. І впроваджує в українське законодавство таке поняття, як «викривачі корупції». Такий інструмент працює в багатьох країнах, і він є добрим. Втім запропонований законопроект треба серйозно і ретельно доопрацьовувати, аби він не став інструментом корупції в самих правоохоронних органах і інструментом для рейдерства», – сказала Вікторія Сюмар.

Вона зазначила, що суттєвою проблемою даного проекту відсутність чіткої процедури і можливості здійснення повідомлення про факти корупції анонімно, і те, що він передбачає застосування механізму «захисту викривача» без підтвердження доказової бази повідомлення.

«Відповідно до цього закону людина може повідомити про відомі їй будь-які злочини, або корупційні, або ті, які пов’язані з корупцією. Такі злочини можуть бути, наприклад, конфліктом інтересів. Це стосується, як чиновників, так і осіб, які займають посади в органах місцевого самоврядування так і пов’язаних з ними осіб. Тобто це прямо стосується мільйонів людей.

Людина пише повідомлення у відповідні правоохоронні органи. В який спосіб мають бути написані ці повідомлення? Яким чином, хто є відповідальним за це? Все чітко не регламентовано. Отже, людина може написати це анонімно, або може написати явно. Далі з моменту цього повідомлення вступає «інструмент захисту» прав викривача корупції. Тобто цю людину і її близьких осіб зобов’язані взяти на роботу підвищувати на посаді.

Найцікавіше, що всі ці права вступають в силу від моменту повідомлення без доказу, що повідомлення про корупцію підтвердиться. На вас можуть просто звели наклеп. Тому що достатньо особі просто мати переконання, що вона права», – зауважила політик.