Петро Порошенко про справу «Роттердам +»: Я зацікавлений у ретельному, неупередженому розслідуванні

Формула «Роттердам +» для формування ціни на вугілля для виробництва електроенергії на теплових електростанціях в Україні стала першим кроком для припинення ручного управління і запровадження ринкового механізму у цій галузі. Про це сказав п’ятий президент України, лідер політичної партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко в програмі «Рандеву» на 5 каналі.

«Ніякого відношення до цієї формули я не маю, і ніколи її в очі не бачив до того, як вона була запроваджена і презентована ринку. До того, як вона почала публічно обговорюватися», – підкреслив Петро Порошенко.

За його словами, твердження про те, що ціна є 45 чи 100 – абсолютно неправильне. «Бо ціна змінюється кожного разу. До цього взагалі не існувало формули і ціна встановлювалась ручним управлінням. Я вважаю, що будь-яка формула краще за ручне непрозоре визначення ціни», – зазначив він.

Петро Порошенко нагадав, що в 2017 році, менше ніж через рік після запровадження формули, були прийняті зміни до закону, якими передбачалося цю формулу скасувати, запровадити ринок і лише ринок може визначати, які ціни є справедливі.

«Ні НАБУ, ні Кабмін, ні регулятор, ні Порошенко, ні Герус чи будь-хто, а ринок», – додав він.

Петро Порошенко зауважив, що дуже важливо, що ця розмова відбувається після скасування формули і після запровадження ринку. «Що ж відбулося? Я категорично не хочу зараз йти у перипетії і дрібниці визначення формули. Є відповідні експерти, вони висловлюють точки зору. Абсолютна більшість схвалює, в тому числі мені здається і НАБУ, я бачив цей висновок. Вони дискутують щодо транспортної складової, але щодо об’єктивності формули, що це крок вперед по відношенню до ручного керування – тут немає жодних сумнівів»,- зазначив він.

П’ятий президент України також зазначив, що формула «Роттердам +» скасована, але виявляється, якби ціна була завищена і існує ринковий принцип формування ціни, на цих 10 чи 18 мільярдів ціна мала б знизитись. «А що ми бачимо? Після скасування «Роттердам» – ціна виросла», – сказав він.

За його словами, зараз державні підприємства організували тендери на закупівлю вугілля саме по ціні «Роттердам +». «Знаєте, що трапилось? Ніхто ні з державних шахт, ні з іноземців, ні з вітчизняних приватних виробників не здатен був поставити по ціні «Роттердам». А що було? Пропонували тільки вище ціни», – пояснив Петро Порошенко.

«Отже, це означає, що все обговорення позиції про завищену ціну «Роттердам» немає жодного об’єктивного підтвердження. Тому, будь ласка, робіть журналістські розслідування, подивіться зараз, коли «Роттердам» не працює – а чому ж ціна вища, чому ж по «Роттердам» навіть з транспортною складовою його не було», – сказав Петро Порошенко.

«На моє глибоке переконання, коли ціни будуть визначати представники НАБУ, чи представники уряду, чи представники регулятора, чи експерти – це точно неправильна ситуація. Давайте зараз ми вийдемо на вулицю і скажемо, щоб ціни на хліб, м’ясо, цукор, бензин визначали експерти, журналісти. Це призведе до того, що в нас не буде ні хліба, ні м’яса, ні цукру, ні бензину», – сказав п’ятий президент України.

Він також додав, що ті, хто виступали проти цієї формули, намагалися всіх переконати в тому, що ціна для населення завищена і люди переплачують.

«Виявляється, що за останні три роки, ціна під час дії цієї формули і під час її скасування – ціна для населення не змінювалась, вона була фіксованою. Мені здається, якщо я не помиляюсь, вона була і залишається 90 коп., якщо ти споживаєш менше 3 тис куб. м, і 1,68 грн., якщо маєш можливість споживати більше», – сказав Петро Порошенко.

«Тому я навпаки зацікавлений, щоб було ретельне, неупереджене розслідування цієї справи», – резюмував він.