Ніна Южаніна: Законопроект монобільшості про Бюро фінансових розслідувань необхідно пом’якшити, щоб не допустити тиску на бізнес

Нова влада повернула повноваження податковій поліції і планує створити Бюро фінансових розслідувань, тобто, фактично, замість регуляторного створюється каральний орган, – про це на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук написала народний депутат від фракції «Європейська Солідарність» Ніна Южаніна.

«Новина останніх днів — відновлення повноважень податкової міліції, передбачене постановою Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 р. №846.

У соцмережах, та й не тільки, багато хто критикує це рішення як «лібертаріанство в дії» від нової команди урядовців», – прокоментувала вона.

Парламентар роз’яснила, що при ухваленні Податкового кодексу у 2016 році через технічну помилку була створено юридичну колізію, через яку діяльність податкової поліції була невнормована.

«У Законі №1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (ПКУ) щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який набрав чинності 1 січня 2017 р., було допущено технічну помилку — виключено розділ «Податкова міліція». Однак у прикінцевих та перехідних положеннях закону зазначено, що податкова міліція припиняє діяльність з дня набрання чинності законом про функціонування органу, який має прийти їй на зміну.

Отже, вийшло так, що як орган податкова міліція опинилася в підвішеному стані. Де юре вона була і є, а де факто частину своїх функцій змушена була виконувати через взаємодію з поліцією та прокуратурою», – зазначила вона.

Южаніна наголосила, що проти виправлення даної технічної помилки попередньою владою і повернення податкової поліції виступив нинішній секретар РНБО, член команди нової влади Олександр Данилюк.

«Саме тому Комітетом з питань податкової та митної політики під моїм головуванням на засіданні 7 лютого 2017 р. було прийнято рішення виправити технічну неточність щодо податкової міліції шляхом внесення відповідних змін до законодавства.

Тоді проти цієї поправки категорично виступив Олександр Данилюк, який не тільки обіймав посаду міністра фінансів, а й перебував на піку своєї популістичної популярності. Він закликав народних депутатів не голосувати за такі зміни як нібито «спробу повернути корупційний спадок податкової міліції, яка роками кошмарила бізнес».

Парламент відновлення балансу в законодавчій площині так і не підтримав, а пан Данилюк, зі свого боку, пообіцяв, що Мінфін у найкоротший термін доопрацює законопроект про створення фінансової поліції», – повідомила народний депутат.

Вона зазначила, що сьогодні монобільшість, фактично, створює орган, який буде виконувати каральну, а не контролюючо-регулятивну функцію. Натомість «від «Європейської Солідарності» парламентар зареєструвала законопроект про Національне бюро фінансової безпеки.

«Виявилося, що «найкоротший термін» закінчився у вересні 2019 р. шляхом подання народними депутатами від монобільшості законопроекту №1208 про створення органу з протидії фінансовим злочинам. І це не фінансова поліція і не пізніше анонсована Служба фінансових розслідувань, а Бюро фінансових розслідувань.

Назва законопроекту, очевидно, була списана з поданого мною проекту закону №8157 «Про Національне бюро фінансової безпеки України» (березень 2018 р., наразі законопроект №1208-1), а от по суті документ дуже нагадує концепцію органу, озвучену майже три роки тому.

Як зауважили експерти, що ознайомилися з текстами обох законопроектів, головне – щоб боротьба з економічними злочинами була зосереджена в єдиному правоохоронному органі і, зрештою, щоб було ліквідовано податкову міліцію. Саме це чітко прописано в законопроекті про НБФБ», – написала парламентар.

Южаніна наголосила, що фінальне рішення щодо того, яку концепцію роботи в сфері фінансової безпеки держави обрати ухвалить Верховна Рада під час голосування.

«Злочини в податковій і взагалі економічній сфері нікуди не поділися, і проблеми, які виникають постійно, в тому числі пов’язані з протидією кримінальним правопорушенням, треба вирішувати також постійно. Що в результаті вирішить парламент, чи вдасться створити дійсно ефективний та єдиний орган по боротьбі з фінансовими злочинами, буде залежати від того, чи врахують колеги з монобільшості конструктивні пропозиції до свого законопроекту від меншості», – прокоментувала народний депутат.