Система соціального захисту ветеранів потребує негайних змін, – Ірина Фріз про поданий «ЄС» законопроект щодо статусу і пільг ветеранам

Фракція «Європейська Солідарність» внесла до парламенту законопроект 2191 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо актуалізації статусів та пільг ветеранів війни та членів їх сімей». Співавторами проекту закону виступили Ірина Фріз, Ірина Геращенко, Яна Зінкевич, Михайло Забродський, Іванна Климпуш-Цинцадзе та Марія Іонова.

Про це написала на свої сторінці в соціальній мережі Фейсбук народний депутат фракції «Європейська Солідарність» Ірина Фріз.

«По суті це нова редакція ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Це результат тисяч зустрічей і нарад під час моєї роботи в Міністерстві у справах ветеранів, побажань і вимог ветеранської спільноти, родин загиблих та сімей померлих. Зовсім не просто було об’єднати в одному законопроекті позиції різних груп, які мають своє бачення змін щодо соціального захисту та гарантій. Але і не змінювати нічого це також не вихід. Адже діючий закон не відповідає ані вимогам часу, ані інтересам ветеранських спільнот.

Він був написаний аж у 1993 році, тому рясніє нормами про пільги щодо приватизаційних майнових сертифікатів і товарів підвищеного попиту. Водночас закон не вирішує питання захисту сімей ветеранів, актуальних пільг для ветеранів щодо освіти та житла тощо. При цьому в ньому існує диференційований підхід до пільг УБД різних воєн, що фактично ділило ветеранів між собою», – прокоментувала Ірина Фріз.

Вона наголосила, що той закон, який діє на сьогодні розділює ветеранську спільноту і створює конфронтацію в суспільстві.

«Закон чинний не надає статус УБД всім добровольцям, поділяючи спільноту на «правильних» і «неправильних», водночас надаючи пільги ветеранам громадянської війни початку ХХ століття. В ньому відсутні пільги для сучасних Героїв, які мають особливі бойові заслуги перед Україною, але такими пільгами користуються пільговики часів СРСР. Безліч його норм ніколи не виконувалися і не можуть бути виконаними через відсутність механізмів.

Запропоновані зміни не ідеальні. Думаю, що ідеального тут не може бути в принципі. Водночас законопроект вирішує всі найбільш гострі та проблемні питання, які потребують законодавчого втручання на рівні закону.

Є два шляхи. Можна багато говорити і шукати роками ідеальну формулу декількох нових законів, а можна вирішити основні проблеми вже сьогодні. Ми обрали другий, тому, що система соціального захисту ветеранів потребує негайних змін», – написала парламентар.

Ірина Фріз наголосила на основних пунктах, які були змінені у новій редакції закону.

«Модернізовано категорії ветеранів війни. Виключено із статусу ветеранів війни осіб, які отримали цей статус внаслідок участі в громадянській війні на початку ХХ століття, а також бійців винищувальних батальйонів, які боролися проти УПА.

Встановлюються нові статуси – «сім’я ветерана», «сім’я загиблого ветерана» та «сім’я померлого ветерана» з відповідним соціальним захистом (пільги). Також введена нова категорія «ветеран посмертно» з метою вшанування пам’яті осіб, які загинули (померли), зникли безвісти внаслідок безпосередньої участі в бойових діях на Сході.

Розширено коло осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, за рахунок осіб, які були нагороджені відповідними державними нагородами за героїчні вчинки у захисті України», – повідомила народний депутат.

Вона зазначила, що даний законопроект чітко регламентує всі елементи соціального захисту ветеранів і їхніх сімей, а також адаптує систему пільг під сучасні умови.

«Вичищені всі застарілі та непрацюючі пільги та додані нові. В першу чергу це стосується якісно нової системи медичного забезпечення, освіти ветеранам та їх дітям, проїзду, землі, забезпечення поваги до ветеранів. Тобто всі основні пільги.

Система пільг стала більш об’ємною і сучаснішою. Ні про яке зменшення не йдеться. Змін дуже багато і вони стосуються різних сфер: від вирішення проблем із собаками-поводирями до забезпечення безкоштовного харчування дітей ветеранів та збільшення пільг по ЖКГ для сімей загиблих. Тільки порівняльна таблиця нараховує 147 сторінок», – написала Ірина Фріз.

Політик закликала монобільшість поставити в пріоритет інтереси ветеранської спільноти, а не політичні інтереси.

«Тепер «пас» на полі більшості і я покладаю великі надії на те, що вони конструктивно, так само як з законопроектами 2045 і 2045-1, підійдуть до вирішення питань з соціального захисту ветеранів, членів їх родин, родин загиблих та померлих», – наголосила Ірина Фріз.