Сергій Алєксєєв: Ідея відтермінувати початок дії Кодексу України з процедур банкрутства невдала

Питання Кодексу з процедур банкрутства давно «перезріло», тому відтермінування початку дії Кодексу є невдалою ідеєю. Про це в коментарі виданню «Банкрутство та Ліквідація» сказав один з авторів Кодексу Сергій Алєксєєв.

«Моє ставлення до ідеї відтермінувати початок дії Кодексу України з процедур банкрутства надзвичайно негативне. Справа в тому, що Кодекс був і так ухвалений з запізненням – осучаснення процедур банкрутства для юросіб було не те що на часі, воно було «перезрілим», – сказав він.

Сергій Алєксєєв відзначив, що для багатьох інвесторів одним з вирішальних факторів для виходу на український ринок є саме прозорість і зрозумілість процедури банкрутства. Вони прораховують ризики до ухвалення рішень. Крім того, ухвалення Кодексу і його вступ у дію мають пряму залежність з позицією України в рейтингу Doing Business. 

«За оцінками експертів йдеться про 9 позицій в загальному рейтингу та про 81 пункт за компонентом «Вирішення неплатоспроможності». А це додатковий сигнал для інвесторів», – зазначив він.

Крім того, за словами Сергія Алєксєєва, окремою темою в питанні важливості Кодексу є можливість банкрутства для фізичних осіб. Для України це без перебільшення революційний крок.

«Розвинені країни вже давно створили умови для громадян, коли вони можуть, фактично, почати життя з чистої сторінки. Така практика існує десятки років і в деяких країнах нею скористався ледь не кожен третій дорослий громадянин», – сказав він.

Сергій Алєксєєв нагадав, що над законодавчим врегулюванням питання банкрутства фізичних осіб працювали з 2015 року, аналізуючи світову практику та рекомендації міжнародних інституцій, вийшли на більш ніж збалансований варіант, де враховані інтереси як боржників, так і позичальників.

«У результаті десятки тисяч людей мають позбутися непосильних боргів, які в інший спосіб навіть за згоди кредиторів «обнулити» просто неможливо. У свою чергу банківські установи можуть очистити свої портфелі від неліквідних активів, які тягнуть за собою обов‘язкові  додаткові фінансові гарантії», – сказав він.

Такий підхід, за словами Сергія Алєксєєва, дав би додатковий поштовх для оздоровлення банківського сектору та економіки країни в цілому. Однак у випадку відтермінування початку дії Кодексу все це під питанням.