Ірина Геращенко: закон про амністію не можна ухвалювати в турборежимі під тиском Росії

На нормандській зустрічі у Парижі, яка запланована на 9 грудня, Росія буде вимагати від України виконання не безпекових питань, а політичного блоку у московській редакції – зокрема, безстрокового продовження дії закону про особливості місцевого самоврядування та амністії. Про це під час круглого столу з питань перехідного правосуддя заявила співголова фракції «Європейська Солідарність» Ірина Геращенко. Вона наголосила, що закон про амністію потребує суспільної дискусії і не може ухвалюватися на догоду Росії у турборежимі.

«Країна в очікуванні 9 грудня, зустрічі в нормандському форматі. Є чіткі передчуття, що ключовими там будуть не теми безпеки чи заручники, а що Україну будуть примушувати до політичного блоку в московській редакції, до закону про амністію і безтерміновий особливий статус», – прокоментувала Ірина Геращенко результати обговорення на своїй сторінці у мережі Facebook.

«Такі важкі і чутливі закони апріорі не можна приймати без політичної і суспільної дискусії, в турборежимі. Натомість, жодного обговорення поки що не відбувається навіть у Верховній Раді», – зазначила Ірина Геращенко

«В риториці влади на перше місце виходить слово «прощення», начебто це Україна напала на Україну. Мені ближче в контексті перехідного правосуддя й соціального діалогу досягнення справедливості і відповідальності. Перехідне правосуддя зав’язане на виборах і роззброєнні. Демілітаризація і роззброєння мають бути передумовами амністії. Як і чітке визначення, хто і за які злочини може потрапити під амністію, хто ж – ні і нестиме кримінальну відповідальність», – переконана Ірина Геращенко.

«Ми повинні створити єдиний реєстр жертв війни. Передумовою амністії має бути визнання провини, роззброєння, виплата репарацій і компенсацій жертвам, у тому числі з боку тих, хто покаявся», – наголосила Геращенко.

«Держава і відповідні слідчі органи повинні більш чітко координувати дії по розслідуванню злочинів і фіксації фактажу, збору доказової бази. Бо саме сильна і достовірна доказова база є ключовим фактором судових рішень в Україні і підготовки консолідованого позову до міжнародних судів»,  – зазначила Геращенко.

Вона звернула увагу на проблему сексуального насильства у зоні війни, яке на її думку має передбачати посилену відповідальність за подібні злочини. «З групи наших заручників, яких було звільнено в грудні 2017 року, із 74 людей 12 зізналися, що вони були жертвами сексуальних злочинів. В жодному міжнародному звіті, куди ми чи наші міжнародні партнери звертались, ці факти не зафіксовано. Адже для цього мають бути свідчення жертв і укладені спеціальні протоколи, які у нас досі не застосовуються. Це також  важливо врахувати», – наголосила політик.