Петро Порошенко: газовий контракт на умовах Кремля руйнує напрацьовані виграшні для України позиції

Протягом попередніх років Україна змогла забезпечити свою енергетичну незалежність від Росії і змусила Газпром відповідати у міжнародних судах за неринкову поведінку та газовий шантаж. Укладення транзитного договору на російських умовах перекреслює усі ці здобутки і повертає Україну назад, до прямих поставок газу з Росії та пов’язаної з цим політичної корупції у вищих ешелонах влади. Про це заявив п’ятий Президент України, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко в інтерв´ю для телеканалу «Прямий». 

«По-перше, не можна було створити для України – і це вперше за роки незалежності – більш сприятливих умов, ніж існують зараз. Україна має рекордні запаси газу в підземних сховищах. Європа має рекордні запаси в підземних сховищах. І жодним енергетичним інтересам України та Європи Росія не може зашкодити», – нагадав Порошенко. 

«Ми маємо дуже низькі ціни на газ у зв’язку з теплою зимою і з запасом. Рекордно тепла за 139 років погода стоїть і в Україні, і в Європі.  І в цих умовах, безумовно, Росія не може займатися газовим шантажем. Так само, як вона не може цим займатися останні п`ять років. Бо п`ять років Україна не знаходиться на газовому гачку у Російської Федерації», – зазначив Петро Порошенко. 

Він також наголосив, що Україна виграла міжнародні суди проти Росії. І це стало першим прецедентом за часів Незалежності. «Уявити собі не могла попередня влада, що ми будемо використовувати міжнародний судовий захист. Ми не боїмося Росії. І виграш вже зараз склав 4,6 млрд доларів тільки за контрактами до 2017 року. Продовжити позови з тими ж самими аргументами – недотримання контрактної ціни, недотримання обсягів прокачки через транзит – і ви будете мати додатково ще мільярди доларів. І позови готові. Точно готовий позов у випадку, якщо б Росія припинила транзит – сума позовів складає 12 млрд доларів. Загальна сума складає 20 млрд доларів. Що ми бачимо зараз? Чомусь Україна відмовляється дорбовільно від суми позовів до 20 млрд доларів», – констатує Порошенко. Він нагадав, що за подібні «угоди» польські чиновники опинилися за ґратами. 

«Моє запитання – хто уповноважив наносити шкоду Україні у вигляді прямої виграшної справи, відмовлятися від позовів? Наступне у мене питання – а може Росія відмовилася від позовів по справі, яка стосується хабарів Януковичу? Хабар у 3 млрд доларів, який був наданий Путіним Януковичу прямо перед його втечею. Може, у нас забрали право в Росії подавати цей позов? Та ні. А чому ж, задають питання росіянам, вас не примусила Україна відмовитися від таких же самих позовів? Кажуть: так українці просто не піднімали цього питання. У мене запитання – чи це були директиви президента своєму раднику щодо проведення переговорів саме таким чином? І чи це може розглядатися як виграш?», – нагадав Петро Порошенко про вимоги Кремля повернути 3 млрд доларів, які Росія надала Януковичу як «кредит» за відмову від підписання Угоди про асоціацію України з ЄС. 

«Російський вплив починається там, де є прямі поставки російського газу, і відповідно закінчується там, де прямі поставки припиняються. У 2015 році моєю директивою, після того як в черговий раз Путін перекрив вентиль поставки газу в найбільш важкий жовтневий, листопадовий час, ми сказали – добре, ми будемо купувати газ у Європі. Жодного разу з тих пір ніхто не перекривав вентиль, ніхто не змінював умови контракту. Все було добре. І сьогодні нас намагаються «за шкірки» знову повернути до прямих поставок російського газу. Що було результатом відмови від російського газу? Припинення корупції у нафтогазовій сфері, яка панувала десятки років до цього. Бо корупція і прямі поставки газу завжди пов`язані з вищим українським керівництвом. Що зараз відбувається? А давайте ми знову повернемо, і прямі поставки будуть означати, що ми будемо поставляти дешевий газ, а різниця буде ділитись у вищому керівництві Росії і України. Це тягне ризики того, що збільшується вплив Росії, в тому числі на внутрішньополітичні і зовнішньополітичні позиції», – застерігає Порошенко. 

«Я твердо переконаний: це не є виграш України. Це означає або некомпетентність, або щось гірше. Лише прямі позиції небайдужих українців, які вдарили в набат, зупинили від широкомасштабних прямих закупівель. Але це загроза не просто комерційних, а політичних хабарів, якими будуть підтримуватися дії «п’ятої колони» для внутрішньополітичної дестабілізації ситуації в Україні і зовнішньополітичних впливів.  Ми точно будемо протистояти цьому», – наголосив Петро Порошенко. 

Він зазначив, що Україні слід розширювати енергетичну співпрацю із Європейським Союзом. «У нас має бути єдине Енергетичне співтовариство, єдиний ринок газу. Моя мрія – нехай Європа купує газ в Росії на україно-російському кордоні. Це чесно, справедливо, прозоро. І це створює єдину систему. Так само, як це має працювати в електроенергетиці. Україна має бути об’єднана з європейським ринком. А не купувати електроенергію в Росії, що відгороджує нас від Європи, як це пропонувалося і пропонується окремими законопроектами, які ініціюють «Слуги народу», – нагадав Петро Порошенко.