Володимир В’ятрович: у Зеленського просувають закон про «злочинні спільноти», за яким можна буде переслідувати неугодних

Законопроєкт 2513, ініційований депутатами Зеленського, начебто спрямований на так званих «злодіїв у законі», насправді ж він стане інструментом для репресій. Про це у своєму блозі для «Української правди» пише народний депутат з фракції «Європейська Солідарність» Володимир В’ятрович.

Як спростити життя слідчим, котрі не можуть чи лінуються шукати докази і встановлювати факти? У «Слуг» є ідея і вона втілена у законопроєкті 2513, який виносять на друге читання.

Йдеться, нібито, про боротьбу з так званими «злодіями в законі», а насправді – про можливість репресивних органів будь-яку людину записати до «злочинної спільноти» і кинути за грати.

На засіданні з комітету з правоохоронної діяльності переконував колег підтримати мої поправки, щоб максимально пом’якшити руйнівні наслідки цього проєкту. Проте в комітеті, як і під куполом, партійна дисципліна «слуг» переважає здоровий глузд, і 5 із 6 поправок комітет відхилив, одну – врахував частково.

Якщо ці зміни ухвалять, то в Кримінальному Кодексі буде присутній не лише кримінальний жаргон (включно із терміном «вор в законе», саме так: російською), але і дуже дивні склади злочину з навмисне розмитими формулюваннями.

Цей проєкт крім наявного в чинному Кодексі зрозумілого поняття злочинної групи запроваджує поняття «злочинної спільноти». Такою спільнотою вважатиметься «ієрархічне об’єднання», керівником чи учасником якого є «злодій в законі» (чітке правове визначення, хто це такий, у законопроєкті відсутнє).

І без того поліція, щоб повісити злочини на невинних людей, легко об’єднує їх у вигадані злочинні групи. А в разі ухвалення проєкту 2513 можливості записувати до злочинних спільнот значно більше людей і без жодних реальних доказів обмежуватимуться виключно фантазією слідчих чи прокурорів.

Причому садити людей можна буде не лише за якісь злочини чи підготовку до них, а просто за сам факт «приналежності» до «злочинної спільноти». На думку одразу спадають «справа СВУ» та інші сфабриковані справи про «злочинні організації» сталінських часів.

Тобто, сьогодні, в 21 столітті, фракція більшості в українському парламенті пропонує ув’язнювати людей на 10, 12, 15 років (!) – більше ніж за вбивство! – лише за «участь у злочинній спільноті» чи «злочинний вплив», навіть якщо вони не вчинили й не планували жодного реального злочину.

Зеленський і його «слуги» з маніакальною впертістю намагаються протягувати через парламент закони, які руйнують право і демократію і крок за кроком перетворюють Україну на авторитарний режим.

Нещодавно ми спільними зусиллями домоглися відкликання президентського проєкту змін до Конституції, який під маркою децентралізації знищував місцеве самоврядування, і зняття з порядку денного антипарламентських змін до регламенту.

Народні депутати, які поважають демократичні цінності, правозахисні організації та громадяни мають звернути пильну увагу на законопроєкт 2513 і бити на сполох. Ми не маємо права допустити перетворення України на територію сваволі й безправ’я.