Закон «Про дезінформацію» порушує конституційне право громадян на інформацію – Вікторія Сюмар

Законопроект про дезінформацію порушує конституційні права громадян на отримання інформації, а його реалізація призведе до вибіркового застосування проти політичних опонентів влади, або ж тотального блокування доступу українців до інтернету. 

Про це сказала народний депутат фракції «Європейська Солідарність» Вікторія Сюмар в коментарі журналістам.

«З моєї точки зору цей законопроект порушує взагалі філософію і української Конституції в контексті прав громадян на інформацію, і всю логіку попереднього законодавства. Тому що він не забезпечує право громадян на інформацію, а фактично створює інструменти цензури і блокування інформації. Це абсолютно антиконституційна річ насправді», – зазначила представниця «Європейської Солідарності».

Вона також наголосила, що цей варіант законопроекту не може бути доопрацьований.

«Про дезінформацію потрібно говорити зовсім в іншому ключі, зовсім з іншими підходами. Точно без усяких урядових уповноважених, самоврядування має бути самоврядним. І визначення мають бути дуже чітко пропрацьовані, в тому числі в контексті міжнародної практики», – пояснила Вікторія Сюмар.

За її словами, цей закон несе мільйон ризиків. «Насправді найперше – це вибіркове застосування закону. Щодня люди отримують мільйон повідомлень, що містять дезінформацію, наприклад реклама якихось лікарських засобів, або інших товарів. Для того, щоб припинити цей потік, очевидно потрібно заблокувати практично весь український інтернет», – пояснила депутат.  

Вона також зазначила, що українські владі також доведеться заривати всі існуючі месенджери, Youtube.

«Чи у нас є спроможність до цього? Ні. Очевидно, що буду блокуватись політичні теми, які найбільше дратують владу і створюють для неї якісь репутаційні ризики. Це вже означатиме політичну цензуру», – переконана Вікторія Сюмар.

Депутат підкреслила: «Законопроект написаний так, що він фактично створює цензурне поле, коли уряд матиме інструмент закрити рота будь-якому журналістові і фактично нівелює журналістську професію. І дуже серйозну рухає Україну в бік навіть не Росії і не Китаю. Там немає таких волюнтаристських підходів і немає офіційних цензорів. Це навіть щось ближче до Північної Кореї».

«Це абсолютно неприйнятна формула, яка в Україні не буде працювати», – заявила Вікторія Сюмар.

Вона також підкреслила, що за п’ять попередніх років в Україні, навіть в умовах війни, не було створено жодного закону, який би передбачав кримінальну відповідальність за слово.

«На моє переконання – це напрямок і рух в нікуди. Слово не можна закрити. Сучасний світ – це світ в смартфоні, комп’ютері, це світ інтернету. Якщо відрізати українців від всього цього світу, то тоді можливо можна норми цього закону якось реалізувати», – сказала представниця «Європейської Солідарності».