У Мюнхені Зеленський згаяв можливість притягти Росію до відповідальності за зрив режиму припинення вогню – Костянтин Єлісєєв про результати безпекової конференції

Зеленський упустив можливість провести результативні переговори щодо порушення Росією паризьких домовленостей з партнерами по Нормандській четвірці і США під час Мюнхенсько безпекової конференції.

Про це написав дипломат, радник п’ятого Президента України Петра Порошенка Костянтин Єлісєєв аналізуючи результати команди Зеленського в міжнародній політиці в блозі «Середина лютого дипломатії Зеленського: плюси та мінуси» на сайті Lb.ua.

«Зі знаком мінус відзначаємо безініціативність української сторони у питанні організації і проведення на полях Мюнхенської безпекової конференції зустрічі на рівні міністрів закордонних справ чи дипломатичних радників глав держав Нормандської четвірки. Очевидна втрачена нагода, для якої були і можливості (всі залучені сторони так чи інакше були у Мюнхені або могли приєднатися), і підстави (як мінімум, невиконання Москвою режиму припинення вогню і підготовка до наступного саміту). Списувати весь процес врегулювання і прийняття відповідних рішень на рівень глав держав недалекоглядно і небезпечно», – зазначив він.

«Логічним ходом для дипломатії Зеленського було б спробувати провести зустріч на полях Мюнхенської конференції чи у форматі трійки Київ-Париж-Берлін, чи скористатися з нагоди візиту держсекретаря США і зустрітися на чотирьох (без Росії). Це був би і потужний сигнал російському агресору і шанс для координації кроків з метою тиску на агресора, тим більше напередодні «українського тижня» на майданчику ООН», – додав дипломат.

Також Єлісєєв наголосив, що чинна влада не змогла ефективно використати майданчик Мюнхенської безпекової конференції і не донесла важливі для України акценти до міжнародних партнерів.

«Невиразні результати привезла з собою українська делегація з полів своєї участі у Мюнхенській безпековій конференції – найвпливовішого дискусійного майданчика у світі з питань безпеки. Здавалося, що потужний політичний десант з Києва мав би забезпечити більш помітну офіційну позицію України, адже у кулуарах були і президентська команда, і чимало своїх депутатів, політиків та громадських діячів. На виході ж отримали букет згаяних можливостей і загострення на фронті», – наголосив дипломат.

«Не вистачало чіткості, системності і логічності у викладенні позиції, а також сигналів про зміцнення санкцій та міжнародної проукраїнської коаліції заради перемоги у протистоянні з Росією. На жаль, знову не почули від президента давно обіцяних стратегій звільнення Донбасу від російської агресії та деокупації Криму», – зазначив Єлісєєв.

Дипломат підкреслив, що імпровізації і аматорство у вирішенні важливих для країни питань є неприпустимими і шкодять національним інтересам України.

«Відверто розчарувало триваюче тяжіння дипломатичної команди президента Зеленського до пошуку «нових ідей», які більше схожі на аматорство. Вже багато разів звертали увагу, що театральні експромти і трохи недоречний гумор у ситуаціях, які вимагають чіткої відповіді, не роблять сильнішою та переконливішою українську позицію. Звідси й дивні ініціативи про те, як краще відступати – чи секторами, селами або кілометрами, а не примушення відступати Росію та її маріонеток і на фронті, і за столом переговорів. Це непокоїть наших міжнародних партнерів», – додав він.