Ахтем Чийгоз: Нинішні політичні процеси нагадують ті, що передували анексії Криму

З одним із лідерів Меджлісу кримськотатарського народу, народним депутатом України від партії «Європейська Солідарність» Ахтемом Чийгозом розмова відбулася 28 лютого біля будівлі Державного бюро розслідування. Куди було викликано на допит п’ятого президента України, лідера фракції ЄС у Верховній Раді Петра Порошенка. У розмові з Ахтемом Зейтуллайовичем торкнулися теми не лише ситуації навколо Порошенка та ДБР, а й актуальних питань по Криму і Україні загалом.

З проекту «Європейської Солідарності» про окупацію зникло слово «російська»

– Пане Ахтеме, дайте оцінку подіям під ДБР…

– Я зараз чітко бачу повторення тих процесів, що відбувалися в 2010-2013 роках, які передували анексії Криму. Анексія зароджується завжди всередині країни, п’ятою колоною та сепаратистами, людьми, для яких Україна лише територія для реалізацій своїх особистих інтересів та амбіцій.

На одному з плакатів під ДБР написано «ДБР = ФСБ». Я теж вважаю, що методи, які застосовує ДБР, знищуючи принципи прав людини, є такі ж репресивні, як ФСБ.

Якщо зовсім недавно ми раділи від того, що робота поліції, правоохоронних органів та СБУ була спрямована на захист прав людини, безпеки держави, то зараз ці структури йдуть тим же шляхом, що і в Росії. Це шлях обслуговування інтересів однієї або групи людей, які не розуміють, що таке Україна, що для них Україна і не мають поваги до українського народу. Такі процеси ми відчуваємо кожного дня! Але я вірю, що народ, який поклав своє життя заради того, щоб змінити свою долю, рішучий і чинитиме опір усім цим намаганням. Я закликав би всіх Венедиктових, Портнових, Арахамій та їм подібних кожного дня пам’ятати, як склалася доля таких бандитів як Янукович. Вони теж свого часу вважали, що можуть спокійно будувати своє бандитське майбутнє, сидячи на шиї українського народу.

– Яке Ваше ставлення до ініціативи президента України Володимира Зеленського оголосити 26 лютого Днем спротиву окупації Криму? Які заходи, на Ваш погляд, мають бути на рівні держави в рамках такого процесу як спротив окупації?

– По-перше, це було нашою ініціативою («Європейської Солідарності» ред.). Ми ще у січні звернулися до Президента України Володимира Зеленського з заявою, що такий день дуже важливий для України і Криму – День спротиву російській окупації Криму і окупантам. У нас було написано в заяві «російські окупанти». На жаль, слово «російські» випало з проекту, який ми подавали…

Зазначу, що багато колег з Верховної Ради поставили підписи, в тому числі з «монобільшості» – ми вдячні їм за підтримку, і це стало важливим кроком у боротьбі за Крим. Адже боротьба за півострів – це боротьба за всю Україну. Ми і надалі будемо робити важливі кроки для посилення нашої країни, бо це шлях визволення від окупації Криму.

Для дискредитації кримських татар Росія використовує релігійний аспект

– Як унеможливити такі маніпуляції, як «Крим в обмін на Донбас», «Воду для Криму в обмін на якісь преференції з боку Росії»?

– Санкції – засіб впливу на країну-окупанта – Росію, тобто зброя проти ворога. Тому вода (для Криму – ред.) є дуже дієвою зброєю. І не можна давати цю зброю в руки ворогу. Протидіяти маніпуляціям – це фактично боротися за майбутнє України і проти внутрішнього ворога. І тут велику роль відіграють журналісти та активісти, і суспільство в цілому.

– Як Ви ставитеся до ініціативи влади проводити інформаційну кампанію на територіях, що окуповані? Чи потрібне телевізійне мовлення на окуповану територію – Крим? Чи вірите Ви в те, що телеканал АТР буде відновлено в плані фінансування?

– Щодо АТR немає сумнівів, що ситуація стабілізується.

Стосовно інформаційної складової, дуже ганебним явищем є те, що українські телеканали в такий важкий час боротьби перейшли на кодування сигналу. Не зрозуміла позиція нової влади: вона постійно «пасує» по всіх напрямках перед ворогом.

– Ми багато чули з початком анексії Криму про те, що Російська Федерація переслідувала членів організації «Хізб-ут-Тахрір». І сьогодні є кримські татари, які відбувають покарання в російських тюрмах за так звану діяльність в цій організації. Що Ви думаєте про цю організацію? Чи справді вона небезпечна?

– Росія не спроможна добитися лояльності кримських татар. Мирна ненасильницька боротьба нашого народу проти окупанта за Україну, за своє майбутнє, змушує Росію застосовувати релігійний аспект у спробах дискредитувати кримських татар в очах міжнародної спільноти. Є національний рух, і це є основою ненасильницької боротьби кримських татар за Україну.

Кінокартини Сейтаблаєва – дзеркало душі, що відчуває біль України

– Днями стало відомо, що Держкіно не підтримало фінансування кінокартини Ахтема Сейтаблаєва «Конотопська битва», де за основу сюжету взята історична подія – битва гетьмана Івана Виговського з кримськими татарами проти війська московського князя Трубецького. Яке Ваше ставлення до цього факту? Чи можна допустити, що стосунки між запорізькими козаками і кримськими татарами були неоднозначні, не завжди поганими, як це подавали в підручниках СРСР. Адже, наприклад, є історичні дослідження, що вся воєнна кампанія гетьмана Петра Дорошенка була побудована на спільних походах разом з кримськими татарами…

– Історія взаємодії наших держав, їх братські стосунки і допомога одне одному – це завжди дратувало Російську імперію і перешкоджало її намаганням підкорити і знищити нас як незалежні, самостійні народи і держави.

Зараз дії нової влади є продовженням мрії Росії в цьому напрямку – знищити нашу ідентичність, переписати історію та зруйнувати національну пам’ять.

– На цьогорічному Берлінському кінофестивалі була представлена нова кінострічка режисерського дуету Ахтема Сейтаблаєва та Олега Сенцова – «Номери». Вже на сьогодні багато експертів позитивно відгукуються про цю картину. Чи вдалося Вам подивитися цю картину? Чи могли б Ви поділитися враженнями про них як режисерів? Чи потрібно таким постатям як Сейтаблаєв та Сенцов йти в політику?

– Я завжди казав, що людина, яка має національну гідність і бореться за свою Батьківщину – вона вже в політиці. Тому такі фільми, як «Хайтарма», «Кіборги», «Захар Беркут», «Додому», «Чужа молитва» та інші – вони і є дзеркалом душі, свідченням того, як вони відчувають біль і страждання, зусилля і боротьбу за майбутнє своїх народів.

– Чого Ви чекаєте від фільму «Черкаси» – першої в історії українського кінематографу воєнно-морської драми про анексію Криму?

– Поки я його ще не бачив, але обов’язково подивлюсь.

Україні необхідно політично підтримати Туреччину

– Яке Ваше ставлення до того, що СБУ буде перевіряти лише громадян Росії, чи перетинали вони незаконно кордон із Кримом і не буде вважати порушенням кордону, якщо це громадяни інших країн світу? Сумнозвісний випадок зі співаком «Доктор Албен»…

– СБУ, а також інші правоохоронні органи зараз, на жаль, не є в своїх діях достатньо самостійними. Зрозуміло, що деякі випадки в цьому питанні, як, наприклад, з «Доктором Албеном» вирішуються телефонним дзвінком влади.

– Прокоментуйте ситуацію з воєнними діями між Туреччиною та Сирією.  Чи вірите Ви у принциповість президента Туреччини Реджепа Ердогана щодо Російської Федерації?

– Я завжди казав, що стосунки Туреччини і Росії є ситуативними. Тому вважаю, що українцям і Україні зараз необхідно політично підтримувати нашого друга – Туреччину, як вона допомагала і допомагає нам увесь час.

Олексій КОМАРОВСЬКИЙ, спеціально для «Європейської Солідарності»