Олексій Гончаренко: Питання відставки Генпрокурора – це гра, у яку «Європейська Солідарність» грати не збирається

Розмова з народним депутатом України від фракції «Європейська Солідарність» Олексієм Гончаренком відбулася напередодні позачергової сесії Верховної Ради, на якій мало би вирішуватися питання перспектив складу Кабінету Міністрів на чолі з Олексієм Гончаруком.
Серед подій на міжнародному рівні — триває посилення воєнного протистояння між Туреччиною і Російською Федерацією, а на внутрішньому — в Україну «офіційно» прийшло таке захворювання як коронавірус. Такі теми стали головними у бесіді з народним депутатом, членом постійної делегації в Парламентській Асамблеї Ради Європи та членом Комітету Верховної Ради з бюджетних питань Олексієм ГОНЧАРЕНКОМ.

Проблема біженців із Сирії Україні не загрожує

— Пане Олексію, сьогодні ми чуємо від багатьох європейських політиків, зокрема Німеччини, все більше закликів про необхідність посилювати санкції проти Росії через воєнний конфлікт в Сирії. Наскільки Європа і такі провідні країни ЄС як Франція та Німеччина послідовні у своїх реакціях на процеси, в яких задіяна Російська Федерація?

— На жаль, ми бачимо, не дуже послідовну реакцію, особливо Франції. Проти Російської Федерації обов’язково потрібно посилювати санкції і за Україну, і за Сирію, і багато за що. Будемо сподіватися, що заяви, які зараз робить Німеччина й справді призведуть до посилення санкцій проти РФ.

— Чи немає відчуття певної образи, що Європа сьогодні гостріше реагує на заклики Туреччини щодо санкції проти РФ, аніж України, на території якої йде війна?

— Насправді на сьогодні є великі запитання щодо позиції Франції. Починаючи навіть з того, що розглядається питання Францією, чи їхати на так званий «парад Перемоги» до Москви. Але тут є певний прорахунок і України, бо не займаємо активної позиції і чітко не озвучуємо, як вирішити питання з війною. Тож цей вакуум заповнює Росія, користуючись дипломатичною слабкістю Зеленського і його команди.

— Сьогодні питання біженців із Сирії для Європи актуальне як ніколи. Ми стали свідками того, що Туреччина заявила про те, що відкриє кордони для біженців на межі з країнами ЄС. Місто Одеса — найближче по морському шляху з Туреччиною. Чи є вірогідність того, що біженці можуть потрапити і в Україну?

— Чорне море — не ставок, його так просто не перетнеш. Тому такої ймовірності я не бачу.

— Зрозуміло, що нашій країні не вдасться бути осторонь такого величезного воєнного конфлікту як Туреччина-Сирія-Росія. Які заяви чи дії на міжнародному рівні має робити Україна? Чи вірите Ви в те, що чинна влада готова на рішучі кроки і висловлення чіткої позиції?

— Україна має відкрито підтримати Туреччину, адже у нас із цією країною з’явився спільний ворог. Це буде краще для України і буде менше тиску на нашу державу. З Туреччиною ми маємо налагодити комунікацію і кооперацію.

Без паніки: берегтися треба від усіх застудних захворювань

— В Україні зареєстрований перший випадок захворювання на коронавірус. Яка зараз ситуація на Одещині? Чи готовий сьогодні цей край до такої проблеми, як цей вірус? Чи береться до уваги те, що Чернівецька область, де зареєстрований випадок, географічно близька до Одещини?

— Треба називати речі своїми іменами: сьогодні в Україні коронавірус уже є всюди. І в Києві, і в Одесі. Думаю, у великих містах він уже є. Спроба якось відгородитися від цього — не реальна. Зважаючи на те, що цей вірус має інкубаційний період близько двох тижнів, не варто було сподіватися, що все обмежиться лише однією країною.

Щодо готовності нашої влади до цієї проблеми, то вона її продемонструвала в ситуації з евакуацією наших громадян з Китаю. Ця історія жахлива від самого початку і до кінця. Спочатку не привозили додому тижнями, потім не могли літак посадити, потім довезти. Далі ця ситуація в Нових Санжарах, де все дійшло до відвертої ганьби. Побачимо, що буде далі. Але якщо влада і далі буде діяти подібним чином, то вона продемонструє свою повну нездатність.

— На сьогодні в Європі скасовано багато різних міжнародних заходів і засідань, на рівні ПАРЄ, Ради Європи, «Венеціанської комісії». Тобто насправді все дуже серйозно? Україна готова до такого явища?

— Я не хочу розповсюджувати паніку. Ми маємо сказати людям, що за перші два місяці 2020 року від звичайних простудних захворювань — ОРЗ, грипу у світі померло близько 81 тисяча людей, від коронавірусу підтверджено — близько 3 тисяч. Зрозуміло, що обидві цифри приблизні, але різниця між ними очевидна. Звичайний грип зараз приносить більше шкоди, ніж цей коронавірус. Тому не потрібно панікувати, хоча про звичайні правила гігієни потрібно нагадувати: мити руки, не чіпати безпритульних тварин, не вживати прострочені продукти тваринного походження, уникати натовпу і не розносити інфекцію.

Найбільша проблема уряду — Зеленський

— На цю хвилину (розмова відбулася ввечері 3 березня напередодні позачергової сесії Верховної Ради — прим. авт.) офіційно відставка Уряду не відбулася…

— Зараз триває засідання фракції «Слуга народу» і вже відомо, що Зеленський заявив, що відправляє уряд Гончарука у відставку.

— Чи виправдана на сьогодні ймовірна відставка уряду?

— Те, що це уряд профнепридатний — це є факт. Але найбільша проблема цього уряду — це Зеленський. Він і його Офіс керує урядом фактично в ручному режимі, жодної самостійності в уряду немає. Це по-перше. По-друге, Зеленський не має чіткого плану дій і стратегії. А це означає, що і уряду немає чого реалізовувати, жодної стратегії. І третє: всіх цих людей на чолі з Гончаруком позбирав сам Зеленський. Звідки він їх витягнув — невідомо. Хто знав прізвище Гончарука до того, як він став прем’єром? Ніхто. Тож за цей склад Кабміну є повна відповідальність Зеленського. І якщо Зеленський і надалі залишається президентом країни, то я не думаю, що зміна складу уряду щось суттєво змінить в країні.

— До силових структур, кадрових призначень у ці відомства у «Європейської Солідарності» було багато запитань, зокрема, і у Вас, як народного депутата. Ви не голосували за призначення ні Баканова, ні Рябошапки. Тим не менш, коли фракція «Слуга народу», зокрема Максим Бужанський почали збирати підписи за відставку Рябошапки з поста Генпрокурора, «ЄС», наскільки відомо, не долучилася до депутатів-підписантів. Чому?

— Так, наша фракція не долучилася до цих підписантів, оскільки це якась гра. Вони самі призначили Рябошапку тільки нещодавно, а зараз уже збирають підписи ті, які за нього голосували. «Європейська Солідарність» у подібні ігри грати не збирається.

У першу чергу, у мене, як депутата, є чітка позиція по Артему Ситнику: не може очолювати Національне антикорупційне бюро України людина, яка сама є корупціонер.

Друге: треба було б ставити питання про СБУ і про того, хто її очолює — колегу, партнера, сусіда Зеленського (до речі, це питання, що не буде «кумівства» у владі). СБУ має боротися з контрабандою, правильно? Але на сьогодні надходжень від митниці до державного бюджету набагато менше, аніж було раніше, за попередньої влади. При цьому нам говорили, що тоді (!) була велика корупція. Тобто зараз вона стала страшенно велика?

Третє: ДБР. Романа Трубу поміняли, систему — ні. Державне бюро розслідування займається фактично політичними репресіями. Я би звернув би увагу на ці органи, а не на питання відставки Рябошапки.

— Чого чекати далі Україні в глобальному сенсі? Ми чуємо про мільярдні діри в бюджеті, відміни механізмів з підвищення пенсій, подейкують, що Президент України Володимир Зеленський може поїхати на 9 травня до Москви… Чого чекати Україні далі, і за яких обставин Україна може повернутися хоча б на той рівень, який був до приходу нової влади? В плані економіки, на міжнародному рівні, на рівні боротьби з агресором тощо…

— Думаю, що Зеленський до Москви 9 травня не поїде. Інакше — хай відразу купує квиток в один кінець і назад не повертається.

Нас чекають тяжкі часи. Непрофесійна команда при владі плюс коронавірус — все це на 100% боляче вдарить по економіці сировинної країни, якою, на жаль, є Україна. Що робити? Те, що можемо. Переживали і гірші часи, переживемо і «зелену» владу.

Олексій КОМАРОВСЬКИЙ, спеціально для «Європейської Солідарності»

Джерело: http://kyiv-oblast.solydarnist.org/?p=9334