У Раді Європи вважають, що суттєве збільшення застави для участі у місцевих виборах є ризиком для демократичного процесу – Володимир Прокопів

Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи стурбований збільшенням розміру грошової застави для кандидатів на місцевих виборах. Про це повідомив секретар Київради, голова ТОП «Європейська Солідарність» в місті Києві, голова української делегації в Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи Володимир Прокопів за підсумками візиту моніторингової місії до Києва.

«Згідно з новим Виборчим кодексом, грошова застава для кандидатів у мери та до місцевих рад збільшилась майже у 40 разів, порівняно з місцевою виборчою кампанією 2015 року. Це не лише порушує можливість, яка прописана статтею 38 КУ «обирати й бути обраним», а й принцип багатопартійності української політики. Є ризики, що місцеві ради можуть бути представлені двома-трьома, чи навіть однією партією. Відтак, наші європейські партнери вважають, що вони можуть відбутися у недемократичний спосіб», – зазначив Володимир Прокопів.

Також, за його словами, занепокоєння у моніторингової місії Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи викликають і можливі зміни до Конституції України в частині децентралізації, яка пов’язана з надмірними повноваженнями префектів. Префект зможе перевіряти кожен місцевий акт на відповідність вимогам закону.

«Уявіть, міська рада ухвалила документ, яким передбачається збільшення соціальної допомоги незахищеним верствам населення. Готуємо бюджетні зміни, а завтра префект зупиняє рішення, мовляв: дайте я гляну чи відповідає ця норма Конституції? Для розвитку місцевого самоврядування префект мав би аналізувати рішення, видавати приписи, і звертатися до суду, якщо є якість порушення. Бо рішення міської ради, а також рішення посадових осіб має зупиняти суд, а не префект», – пояснив Володимир Прокопів.

Керівництво Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи вивчить ці питання та найближчим часом дасть свою оцінку, – повідомив Прокопів.