Зміни до податкового законодавства і чому влада зробила недостатньо для захисту малого бізнесу на період карантину у зв’язку з епідемією коронавірусу – Ніна Южаніна у своєму блозі

Сьогодні Верховна Рада прийняла ряд змін в податкове законодавство. Перший блок питань стосується системи адміністрування та проведення перевірок. Отже, проведення перевірок зупинено з 18 березня по 31 травня. Будуть заборонені всі документальні планові, позапланові та інші перевірки. Мені здається, що це великий крок, який дасть можливість бізнесу далі спокійно працювати і виконувати свої функції. На цей же час у нас звільняються від відповідальності, від штрафів та пені платник податків в разі порушення податкового законодавства.

Наступний блок буде стосуватися звільнення від деяких податків строком на два місяці – з 1 березня по кінець квітня. Це  сплати податку на землю та податку на нерухоме майно за об’єкти промислової нерухомості. Це означає, що люди, які володіють такими об’єктами як фізичні, так і юридичні особи не будуть платити протягом двох місяців ці податки, перерахунки мають зробити контролюючий орган і звільнити їх від такої сплати.

 Наступний блок стосується виключно фізичних осіб підприємців на спрощеній системі оподаткування. Тут є зміни, які стосуються сплати єдиного соціального внеску  виключно за себе. У нас 1 млн. 400 таких спрощенців, вони не будуть платити також протягом березня – квітня по 1039 грн в місяць. Але законодавець упустив таку норму, що стосується найнятих осіб, які працюють у таких підприємців. Тобто за найнятих осіб саме фізична особа, яка оформила у себе таких осіб, буде продовжувати сплачувати 1039 грн  мінімального внеску щомісячно.

 Ще один блок стосується відтермінування впровадження тих драконівських законів 128 і 129 аж до 1 січня 2021 року. Тобто, з 19 квітня надання медичних послуг буде без обов’язкового застосування касових апаратів, з 1 жовтня той великий блок видів діяльності, для якого також мали застосовуватися касові апарати, буде продовжуватися без впровадження касових апаратів. Норма, яка стосується скарг покупця на продавця, так званий кешбек, відтерміновано аж до 1 січня 2021 року.

Що буде стосуватися особисто громадян? Це те, що введена нова форма лікарняних, як лікарняні особам, які перебувають в самоізоляції під наглядом лікарів з оплати 50% середньої заробітної плати незалежно від стажу. Що недопрацювали? Недопрацювали в тому, що немає системності в цих підходах. Адже коли ми говоримо, що якщо ми хотіли зменшити фінансове навантаження на спрощену систему оподаткування, то чого тоді залишили поза увагою найнятих осіб? Адже їх 700 тис. Тобто звільнили 1 млн 400, а за 700 тис треба буде платити, тобто це також той тягар, який залишиться на людях, які при цьому не будуть отримувати жодної копійки доходу. Точно так і другий блок, який стосується не тільки мікробізнесу, а вже і середнього бізнесу. Це сплата за оренду торгових приміщень не тільки в торгово-розважальних центрах, а і на ринках. Отже, власників таких торгово-розважальних центрів і ринків звільняє закон від сплати податку на землю, а саме від наступних орендарів не звільнив. Немає ніякої прив’язки орендарів до власників, які отримують від держави таку пільгу як несплату двох податків.

Мені здається, що єдиний соціальний внесок, який сплачують мікропідприємці в розмірі мінімальної ставки 1039 грн для країни є також значною сумою саме в плані втрат в Пенсійний фонд, тому що ця сума буде сягати лише по цих особах 1,5 млрд грн в місяць, і за два місяці сума буде складати 3 млрд. А якщо говорити, що вона половинчаста і треба було б додати сюди і найнятих осіб, то вона взагалі може збільшитися. Тобто, до таких питань як єдиний соціальний внесок звісно треба підходити більш системно.

Мене дуже дивує, що в цих законах і навіть при їх обговоренні, якого до речі в залі взагалі не було, не проговорювали про те, що саме місцеві бюджети втрачають найбільше надходжень. Саме ці норми стосується в переважній більшості них, це звільнення від податку на землю, від податку на нерухоме майно, а держава яким чином буде компенсувати ці втрачені податки невідомо поки що, вони навіть не проговорюються. Тому мав би бути системний підхід до вирішення питань, найголовніше – ми мали захистити в тому числі той бізнес, який буде продовжувати працювати в тих складних умовах і  забезпечувати нас життєвонеобхідними продуктами та послугами і на який абсолютно ніхто не звернув увагу в цих змінах. На жаль. Тому, в подальшому ми будемо працювати над тим, щоб системність переважала при прийнятті таких доленосних рішень, а не бездумна вибірковість, і будемо наполягати, щоб такі проекти законів розроблялися хоча б з іншими спеціалістами крім тих, які за одну ніч написали норми, які були прийняті.