Податковий тиск на бізнес на період карантину зменшили, але ці кроки потрібно суттєво допрацювати – блог Ніни Южаніної

Я хотіла би повернутись до вчорашнього повідомлення щодо тих норм, які заклеєні в проекті закону 3220, сьогодні це вже закон підписаний президентом #533. Я думаю найближчим часом він буде опублікований, можливо завтра.

Але хотіла би поправити деякі норми, про які я вчора наголошувала. Це стосується саме звільнення від сплати єдиного соціального внеску фізичних осіб підприємців за два місяці – це березень і квітень.

Так от ця норма буде стосуватися всіх фізичних осіб підприємців, які перебувають і на загальній системі оподаткування, і на спрощеній системі оподаткування. Але лише за себе.

За найманих працівників потрібно буде платити обов’язковий єдиний соціальний внесок в розмірі 1039 грн., який визначений як мінімальний внесок.

Ми вчора з вами говорили чи є позитив в тому, що прийняті звільнення від сплати за землю та податку на нерухоме майно – податок, який також не сплачувався б протягом двох місяців. За сьогодні ви бачите величезну кількість думок експертів, вони дуже різняться, особливо це думка Асоціації міст України, яка звернулася до президента з проханням накласти вето на цей закон.

За підрахунками Асоціації міст України місцеві бюджети втратять 16 мільярдів гривень.

Це досить велика цифра. Це якраз ті гроші, які їм вкрай потрібні, якраз під час тих заходів, які поширені на всю територію України, я маю на увазі загальнодержавний карантин.

Мені би хотілося, ще відзначити, що коли ми говоримо і очікували зміни для бізнесу і полегшення діяльності бізнесу, то вони мали бути виваженими і підхід подуманий.

Тому зауваження, які зараз лунають з усіх буквально уст про те, що звільнили не тих, кого насправді було би потрібно, я теж підтримую.

Тому я дуже обережно про це наголосила для того, щоб ви подумали. Тому що ми тепер уже говоримо про місцеві бюджети, які не погодились з цими нормами.

І де речі я хочу наголосити, що місцеві податки це право місцевих бюджетів, місцевих громад і вони визначаються не з мінімальної суми. Вони можуть бути, наприклад єдиний внесок – від 0 і до 10%; податок на землю – від 1 і до 3%; податок на нерухомість від 0 і до 1,5%. 

Якраз місцеві влади, виходячи з умов децентралізації і з тих заходів, які вони мають забезпечити, їм було би це краще робити і для них це було би простіше, і відповідальність була би повністю на їх плечах. 

А так виходить, що не зовсім коректно поступили. Тим більше не передбачили з державного бюджету, компенсацій на ці витрати.

До речі, я хотіла би вас всіх попросити. Ми знаємо, що у нас з кожним днем ситуація погіршується і бізнес має спланувати зараз свою роботу, особливо я звертаюсь до тих, які мають забезпечити елементарний захист споживачів, покупців, які приходять у магазини за продовольчими товарами і в аптеки, ви маєте захиститися і самі, і себе захистити від того, щоб бути враженими.

Мені хотілося б порадити. Знаєте в інших країнах досить еволюційним шляхом підходять до викорінення всіх шкідливих звичок, то в нашій країні саме носіння захисних масок і всіх інших необхідних речей навіть таких як латексні рукавички – це має бути просто такою модною звичкою для кожного громадянина.

І саме той бізнес, якому доведеться працювати в цих складних умовах, має показати цей достатньо необхідний приклад для всіх верств населення. 

Я сподіваюся, що наступними проектами законів все ж таки буде підібраний абсолютно здоровий з економічної точки зору підхід для того, щоб покращити умови і полегшити фінансове навантаження і на бізнес, і точно допомогти просто громадянам.

Ми маємо зробити все для того, а такі інструменти є через податкове законодавство, щоб у людей, які мають протриматися, не отримуючи доходи протягом декількох місяців, були такі можливості.

Тож давайте працювати разом!