Є ризик, що 25 березня Зеленський за сценарієм Кремля легалізує бойовиків на переговорах у Мінську – Ірина Геращенко

Проведення відеоконференції Тристоронньої контактної групи, запланованої на 25 березня, викликає занепокоєння через раніше підписані у Мінську документи, якими повноцінними переговірниками роблять бойовиків і виводять Росію у статус спостерігача, а не безпосереднього учасника агресії проти України. Про це сказала співголова фракції «Європейська Солідарність» Ірина Геращенко у відеоблозі на Фейсбук.

За її словами, найбільше занекопоєння викликає те, що на позачерговій сесії Верховної Ради можуть протягти так звані «закони», що стосуються мінського пакету.

Вона додала, що формат відеоконференції Тристоронньої контактної групи, яка готується на 25 березня, часто використовувався і раніше.

«У самій відеоконференції нічого незвичного немає. У попередні роки ми нерідко проводили термінові відеоконференції, часто на вимогу української сторони», – сказала народна депутатка.

Водночас вона додала: «Але диявол завжди криється у деталях».

«Ми вимагали проведення конференції з питань безпеки – як тільки відбувалося загострення на фронті, які тільки відбувалися масові обстріли українських військових чи цивільних населених пунктів. Це ми, українська сторона, вимагали негайної реакції на це наших колег, зокрема ОБСЄ. Ми вимагали проведення цих конференцій, щоб потім у Відні на засіданні ОБСЄ піднімалися питання порушення Росією Мінських угод, зокрема, у питаннях безпеки», – пояснила співголова фракції.

За її словами, так само проводилися дистанційні спілкування, коли потребувалися уточнення списків заручників чи інших актуальних тем і проблематик.

«Я включалася до цих відеоконференцій з усіх куточків світу, якщо це потребувало захисту інтересів громадян України», – зауважила вона.

Ірина Геращенко зазначила, що на цей раз дуже насторожує проведення відеоконференції 25 березня.

«Перше, нагадаю, що два тижні тому українська сторона підписала у Мінську якийсь протокол, у якому говориться про створення певної Консультативної ради, де буде 10 представників України, 10 представників ОРДО, ОРЛО і тільки по одному представнику країн-учасниць Нормандського формату, тобто і від Росі», – зазначила вона.

«Це надзвичайно небезпечно. Тому що Тристороння контактна група – вона тому і тристороння, бо там є Україна – країна-жертва агресії, Росія – країна-агресор і ОБСЄ, яка грає роль модератора в цій дуже важкій дипломатичній, переговорній роботі. Тепер же Росія по суті виводить себе в одну лінію з ОБСЄ, вона стає просто модератором цього процесу», – пояснила народна депутатка.

Вона підкреслила: «Це Росія і Кремль всі ці роки підштовхували нас до прямих переговорів з Донецьком і Луганськом для того, щоб перевести дискурс Мінських перемовин в те, що в Україні йде за кремлівським сценарієм «громадянський конфлікт, внутрішня війна» і нехай вони говорять між собою».

«Це не правда. У нас є агресія РФ і тому виводити бойовиків як повноцінну переговорну сторону разом з Україною – це є дуже небезпечно», – заявила співголова фракції.

Вона додала, часто закидають, що у Мінську і так присутні ці представники.

«Так, там є люди, які з окупованих територій їдуть на ці перемовини через Москву, отримуючи весь інструктаж в Кремлі, в ФСБ, у цих всіх Суркових-Козаків, і вони там виконують роль «шавок», які просто озвучують позицію Кремля. Але вони не є повноцінними учасниками перемовин», – сказала Ірина Геращенко.

Вона додала: «Так вони є в цих приміщеннях, ми змушені говорити з ними про заручників для того, щоб принаймні тих людей утримували, які сьогодні знаходяться в катівнях ОРДО і ОРЛО, в більш людських умовах. Ми вимагаємо допуску Червоного Христа туди і, врешті-решт, для того, щоби звільнити людей потрібно використовувати всі механізми».

«Але вони не є повноцінними учасниками переговорів. Ніколи на документах, які підписувалися у Мінську, не стояли тексти, що це якісь «полномочные представители», – вчергове підкреслила народна депутатка.

За її словами, по суті, цим так званим протоколом, який підписали у Мінську, їх легалізували. «Легалізували цих самозванців, маріонеток Кремля, записавши, що вони тепер «полномочные представители». Це все є надзвичайно небезпечно», – сказала Ірина Геращенко.

Вона також підкреслила, що це перший протокол, який підписаний у Мінську, де немає слова про безпеку.

«Хоча, тільки у березні загинуло вже 18 українських військових. З кінця року ця жахлива цифра війни перебільшує 40 українських військових», – зазначила вона.

«Очевидно, що ніяких прямих переговорів між Києвом і окупованим Донецьком і Луганськом бути не може. Це є надзвичайно велика помилка», – заявила Ірина Геращенко.

«Нам іноді говорять наші опоненти, які зараз є владою, що це ж ви підписали Мінські протоколи, де написано, що маєте узгоджувати українське законодавство. Я хочу нагадати в яких умовах підписувався Мінськ. Коли відбувалась іловайська трагедія, коли йшли бої за Дебальцево. Очевидно, що ключовою задачею нашої команди було: перше – зупинити бійню, друге – звільняти крок за кроком українську територію», – також зазначила співголова фракції.

«Ми не здали жодного метру української землі. І власне ніколи не узгоджували ніяких текстів українських законів з бойовиками і з Росією», – підкреслила Ірина Геращенко.