Медик-доброволець про самоізоляцію: що обов’язково треба знати – блог Яни Зінкевич

Ми пережили перші десять днів карантину, транспортного колапсу і жорстких обмежень у своїх містах. І сьогодні я хочу подякувати не лише лікарям та медпрацівникам, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом, але й тим, хто відповідально поставився до здоров’я свого і здоров’я оточуючих, залишаюсь вдома усі ці дні!

Сьогодні хочу поговорити з вами про самоізоляцію. В останні тижні ми часто чуємо це слово, але багато з нас не розуміють до кінця, як правильно дотримуватись самоізоляції в умовах карантину, щоб захистити рідних та оточуючих від потенційного зараження.

Міжнародні експерти радять самоізолюватися людям з симптомами застуди чи грипу, пацієнтам, які мають позитивний тест на коронавірус, хоча не відчувають захворювання, або переносять його в легкій формі, та людям, які повернулись в Україну з-за кордону – а таких за останні дні вже десятки тисяч.

Не варто плутати самоізоляцію з карантином. Карантин запроваджений для зменшення контактів між здоровими людьми, аби зменшити ризик передачі вірусу, тоді як самоізоляція потрібна для хворого, або потенційного зараженого. Людина на самоізоляції повинна залишатися вдома і повністю уникати контакту з іншими людьми.

Нагадаю, що далеко не усіх пацієнтів з симптомами COVID-19 потрібно госпіталізувати, адже близько 80% заражених переносить хворобу у легкій формі і не потребують додаткового медичного нагляду. Проте, самоізоляція – один з головних методів зупинки хвилеподібного поширення вірусу, щоб вберегти медичну систему від колапсу.

Дослідження розповсюдження коронавірусу показали, що він активно передається в межах сімей. Зокрема, в одній із провінцій Китаю 78-85% передач відбулися в сім’ях. Тому я наполегливо рекомендую людям з симптомами ГРВІ суворо дотримувались правил самоізоляції. Навіть в межах власної домівки. Яких саме?

Не виходьте з дому – навіть на сходові майданчики чи щоб винести сміття (залишати домівку можна виключно, коли вам потрібна медична допомога за межами дому). Ніяких сімейних зустрічей, відвідин та контактів. Звісно, не можна ходити на роботу, відвідувати будь-які громадські місця, користуватися громадським транспортом, таксі чи спільним авто з іншими людьми.

Якщо ви живете не самі, то краще уникати контакту з домашніми улюбленцями, поки ви маєте симптоми.

Залишайтеся постійно у своїй кімнаті якомога далі від інших людей, які з вами мешкають. Уникайте обіймів, рукостискань та інших тілесних контактів, не спіть разом ні з ким в одному ліжку. Споживати їжу окремо від інших людей, які з вами живуть, вони можуть залишати їжу для вас біля вашої кімнати. Залишайте використаний посуд також біля кімнати. Його треба ретельно помити гарячою водою і добре висушити.

Якщо є можливість, користуйтеся окремим туалетом та ванною кімнатою. Інакше вам потрібно після кожного використання дезінфікувати поверхні до яких ви торкалися у ванній чи туалеті. Щоб мінімізувати контакти зі своїми співмешканцями, можна розробити графік користування спільною територією. Не користуйтеся спільними предметами з іншими — будь-яким посудом, рушниками, постільною білизною тощо.

Навіть якщо вам доведеться з кимось контактувати вдома, тримайте дистанцію у 2 метри. Але наполегливо прошу вас мінімізувати усі контакти.

Регулярно провітрюйте кімнату, в якій ви ізольовані.

Звісно, вам знадобиться певний запас їжі і ліків на період самоізоляції. Якщо ви живете самі, то скористайтесь послугою безконтактної доставки онлайн. Коли ж їжу чи ліки приносять знайомі, так само просіть їх залишати все біля дверей. Інші люди не мають заходити до вас додому, якщо вони з вами не живуть.

Майте напоготові контакти свого сімейного лікаря та будьте з ним/нею на зв’язку. Негайно повідомте лікаря, якщо відчули погіршення стану (температуру вищу за 38,5, труднощі з диханням, зміни психічного стану). Якщо у разі погіршення стану вам потрібно викликати швидку, обов’язково попередьте, що у вас можлива підозра на COVID-19 (або вже підтверджений діагноз, якщо ви робили тест), аби лікарі приїхали готові.

Не припиняйте самоізоляцію за своїм рішенням, обговоріть це обов’язково зі своїм сімейним лікарем.

Дотримуйтесь цих правил, бережіть себе та своїх рідних і будьте здорові!