Микола Княжицький: повне скорочення фінансування культури в умовах російської агресії та світової кризи, як пропонують у Зеленського, – це злочин

Навіть під час кризи та епідемії коронавірусу повністю припиняти фінансування культури неприпустимо, тому що культура підтримує моральний дух громадян. Про це народний депутат від «Європейської Солідарності» Микола Княжицький написав на своїй сторінці в мережі Фейсбук.

Також він повідомив, що сьогодні о 12-00 о годині українські культурні діячі проводитимуть онлайн мітинг «Ні знищенню української культури».

«Ми заходимо у страшну кризу. І епідеміологічну, і економічну. Звичайно, бюджет потрібно переглядати. Але не так. Просто взяти і викреслити витрати на культуру так, як це робить уряд – злочин. Коли йде війна, а ми маємо три війни викупі: з Росією, з короновірусом і з економічною кризою – у культури своя функція. Комусь нагадаю пісні січових стрільців, комусь українські повстанські пісні, комусь радянський кінематограф другої світової чи пісні Клавдії Шульженко. У спогадах Єжи Гедройця яскраво описано, як польський уряд в еміграції розумів родь культури у розкиданих по світу польських військах, і як фінансував. Культура рятує націю. Не олігархи – феодали, а культура», – зазначив політик.

«У нас же досі міністра культури та інформації немає. Володимир Зеленський справді от щойно на врученні Шевченківської премії говорив про важливість фінансування культури, але уряд робить протилежне», – додав народний депутат.

Політик зазначив, що культурні програми доведеться скороти – це виклик сьогодення, але повністю припиняти фінансуванням культури – це злочин.

«Я розумію уряд. Перед катастрофою кожна копійка на ціну золота. Але копійки на культуру правильно витрачені сприяють подоланню катастрофи. А неправильно невитрачені роблять її неминучою. Так. Переформатувати культурні програми потрібно. Частину фільмів не знімуть, частину заходів не проведуть, у відрядження не поїдуть. Але читати люди не припинять, дивитися свої, а не чужі фільми захочуть, а, якщо дивитимуться чужі – то випробування долатимуться довше. Роль культури розуміли всі»,- наголосив парламентар.

Микола Княжицький навів історичні приклади надважливої ролі культури під час трагічних подій в Україні.

«Після звільнення від фашистів першими в Маріуполі, Сумах, Одесі відкривали театри. На окупованій території, в Івано-Франківську у 1943 році на опереті Барнича «Шаріка» сталася трагедія. Нацисти зайшли на виставу, арештували і розстріляли 27 молодих членів ОУН. Так, це була трагедія. Але ця трагедія свідчить, що саме культура надихала українців на боротьбу. Прикладів таки безліч. Поруч у Дрогобичі німецький окупант ховав вдома великого письменника і художника Бруно Шульца. А той розписував стіни. Цей нацист розумів, що таке культура. А інший, який розстріляв Шульца, що випадково вийшов на вулицю – був байдужим.

Тому в таку кризу повністю припиняти фінансувати культуру – злочин», – зауважив політик.