Зміни в податковому законодавстві, особливості надання благодійної допомоги і виробництва антисептиків – блог Ніни Южаніної

Вчора був прийнятий проект закону 3275. Він скоро буде опублікований, мабуть, як закон. Насамперед хотілось би пройтись з Вами по деяким нормам, пояснити як вони мають працювати, яка ідеологія в них закладалася для того, щоб Вам було зараз більш зрозуміло, і як ці норми будуть насправді працювати.

Деякі зміни відбулися і в результаті того, що виправлені норми закону попереднього прийнятого 50033. І як вони саме будуть застосовуватися, я Вам повідомлю.

Це стосується, наприклад, звільнення від ПДВ медичних виробів, які ввозяться на територію України, від ввізного ПДВ і від ввізного мита. Це медичні вироби на яких встановлено перелік і затверджений Кабінетом міністрів. Додана ще норма про те, що ці медичні вироби будуть звільнятися і при поставці їх на територію України від внутрішнього ПДВ. Таким чином, якраз лікарські засоби та товари, згідно переліку, як для медичних закладів, так і для аптек, і це означає і для громадян знизяться в ціні. Знизяться на 7 чи 20%, в залежності від того які це медичні препарати чи товари.

Що стосується норми прийнятої законом 50033 про звільнення від плати за землю фізичних та юридичних осіб та податку на нерухоме майно для фізичних та юридичних осіб. В цьому законі виправлена дещо ситуація. Таке звільнення і фізичні і юридичні особи будуть мати лише за березень місяць, тому треба подати, тим хто вже уточним як 2 місяці не підлягають сплаті, треба уточнити до кінця квітня, що виключається з розрахунку лише один місяць, але при цьому оплата за квітень дозволена даним проектом закону до 30 червня 2020 року.

Звісно господарські відносини мають будуватися між орендодавцем і орендарем, але ми додали ще таку норму, про те, що все ж таки орендар має право заплатити не більше суми, яка буде дорівнювати вартості комунальних платежів, які платить власник цього приміщення і податків, які сплачує цей власник. Маються на увазі податок на нерухомість і податок на землю. І ці всі операційні витрати розподіляються між орендарями пропорційно зайнятими ними площами.

Мені здається цей підхід є більш збалансований, і він заспокоїть зараз велику кількість маленьких платників, які точно не змогли б досягти порозуміння з орендодавцями при відсутності такої норми.

Ми добре знаємо, що зараз в країні є велика потреба як в медичних закладів, так і просто в громадян, в лікарських засобах, в медобладнанні, засобах індивідуального захисту тощо, тому активно розпочато такий рух, і самих фізичних осіб, і юридичних осіб, які готові надавати допомогу і вже її надають.

Для того, щоб ця процедура відбувалася більш прозоро і зрозуміло, в даному проекті закону передбачено наступні норми. Фізична особа може робити пожертви у вигляді коштів, а також всіх перелічених мною засобів і необхідних товарів, якщо можна так це назвати, напряму медичним закладам, але ще і надавати таку допомогу через благодійні організації і громадські об’єднання.

Для цього, за результатами 2020 року, такий громадянин може подати податкову річну декларацію, де відобразити суму здійснених благодійних таких вчинків і зробити перерахунок оподаткованого доходу за 2020 рік. Тобто сума податку на доходи фізичних осіб із вказаної суми може бути повернута із бюджету.

Що стосується юридичних осіб, то юридичні особи також можуть перераховувати напряму, аби здійснювати передачу всіх таких товарів медичним закладам, так точно благодійним організаціям, громадським об’єднанням. І при цьому отой ліміт обмежень, що така благодійна діяльність не може перевищувати 4% від оподаткованого прибутку зараз це обмеження не буде застосовуватися.

Так точно як і щодо фізичних осіб також буде коригуватися оподаткований дохід без обмеження відсотків на благодійну діяльність. Дуже важливо наголосити на наступних пунктах, які є необхідними для того, щоб врешті-решт наповнити і аптеки, і змогли такі засоби дезінфекції бути роздані в усіх закладах, де це необхідно.

Нам потрібно було змінити систему саме відпуску спирту для виготовлення таких дезінфікуючих засобів. Зараз медичні заклади зможуть отримати такий спирт на спиртових заводах під податкові векселі зі сплатою акцизного податку за ставкою нуль і виготовляти з них дезінфікуючи засоби, не чекавши саме реєстрацію цих препаратів, яка зараз є обов’язковою і яку треба було довго чекати.

Хочу наголосити на тому, що цим законом і змінені загальні правила про зміну ставок єдиного податку. Тобто всі вимоги, які стосувалися повідомлення місцевими бюджетами центральний орган про зміну ставок для їх врахування в бюджеті на наступний рік, вони не будуть застосовуватися зараз саме в тій частині, якщо місцеві органи приймуть рішення про або взагалі нульову ставку єдиного податку, або її значне зменшення. Тому зараз, як і просили нас місцеві органи, всі права у них є, вони можуть зробити цю роботу і допомогти своєму мікробізнесу якраз знизити фінансове навантаження, яке випадає на цей важкий час.

Ми маємо зберегти автоматичне відшкодування ПДВ, ми маємо зберегти термін камаральних перевірок до 30 днів і не допустити, щоб оборотні кошти, ті що будуть наявні, вимивалися з діяльності наших суб’єктів господарської діяльності. Тому намагання збільшити строки камаральних перевірок до 60 днів депутати не прийняли, залишили діючі норми до 30 днів. Я сподіваюся, що продовження терміну розгляду скарг, заперечень, звернень до 60 днів не дуже негативно зіграють для платників, хоча я була проти цієї норми.

Я вважаю, що автоматизація всіх процесів в податковій і в митниці дозволяє працювати з платника в онлайн режимі весь час і не може бути ніяким чином зупинена чи подовжена ця робота.