Що треба знати про коронавірус сьогодні – блог Яни Зінкевич

Карантин поступово розтягується із тижнів на місяці і змушує нас змінювати звичний спосіб життя та відкладати плани на невизначений період. Дехто з експертів вважає, що певні обмеження потрібно зберігати від 3 до 6 місяців, інші говорять, що для подолання коронавірусу знадобиться не менше року. Але всі сходяться на думці, що коронавірус – це надовго. Ми маємо сприймати карантинні обмеження не як спринт, а як марафонський забіг.

Якщо певні плани про відпустки та відпочинок нам доведеться відкласти, то деякі наші потреби перенести на «післякарантин» не вдасться. Зокрема, з власного досвіду знаю, що багато батьків вирішили відтягнути планові щеплення своїх дітей на завершення карантину.

Як матір маленької дівчинки я чудово розумію ті страхи, якими керуються при подібних рішеннях. Але коли мова заходить про здоров’я і безпеку дітей, обов’язок батьків відкинути паніку і керуючись логікою та здоровим глуздом, зробити все для безпеки своїх нащадків.

В період, коли весь інформпростір забитий новинами про коронавірус, а всі тільки про нього й говорять, ми ніби забуваємо про існування інших хвороб. На жаль, ці хвороби не забувають про нас. Йдеться про коклюш, правець, вітрянку і кір, дифтерію і поліомієліт та багато інших небезпечних для життя дитини захворювань. Всі ці хвороби не такі страшні як коронавірусу лише з однієї причини – їх можна запобігти і контролювати, завдяки своєчасній вакцинації.

На жаль, масова відмова людей від планової вакцинації призвела до суттєвого зниження колективного імунітету всього українського суспільства. Запас імунізації в нашій державі менший, ніж в провідних західних країнах. Правда полягає в тому, що ми наражаємось на значно більшу небезпеку через відтермінування щеплень під час епідемії.

Всесвітня організація охороні здоров’я закликає батьків дотримуватись плану вакцинації – якщо країна знизить планову імунізацію – це загрожує спалахами інших інфекційних хвороб. Чи переживе додаткове навантаження вітчизняна медична система під час епідемії – питання риторичне. Тим паче такі захворювання як поліомієліт мають страшніші наслідки ніж коронавірус.

Але звісно має бути певний алгоритм дій, який захистить вас і вашу дитину під час проведення вакцинації.

  • Переконайтесь, що ані в дитини, ані в тих з ким вона контактує, немає жодних симптомів ГРВІ.
  • Зв’яжіться зі своїм сімейним лікарем і домовтесь про чіткий час візиту, аби не потрапити в чергу у медичному закладі.
  • Подбайте про засоби індивідуального захисту – маски, антисептики та рукавички для себе і свого чада.
  • Якщо всередині амбулаторії все ж людно – зачекайте своєї черги на вулиці чи у власному авто.
  • Слухайте рекомендації свого сімейного лікаря та не піддавайтесь паніці від чуток і фейкових новин про COVID-19, спрямованих для залякування суспільства.

Щоб не перевантажувати себе зайвими страхами та припущеннями, давайте з вами розберемось, що відомо про передачу коронавірусу і як можна ним заразитись.

Наразі експерти ще вивчають властивості коронавірусу, але їхніх спостережень вже достатньо для розуміння поширення цієї зарази.

Науковці впевнені, що вірус здебільшого передається повітряно-крапельним шляхом. Тобто, він покидає організм носія разом з мікрокраплями, які утворюються в процесі дихання, кашляння, чихання, розмови чи плювання. Тож вірус не може залетіти в вашу оселю з вулиці.

Зараження відбувається, коли ці крапельки проникають в організм здорової людини, тож дійсно можна заразитись коронавірусом, вдихнувши повітря поряд з незахищеною інфікованою людиною.

Зважаючи, що вірус передається в крапельках, на нього так само діє сила тяжіння, тобто ці крапельки відразу починають опускатись вниз. Для цього й просять дотримуватись дистанції у 2 метри – аби краплинки від іншої людини не змогли дістатись до вас.

Однак, в непровітрюваних приміщеннях частинки бруду і пилу можуть довше залишатись в повітрі, а отже й стати «транспортом» для молекули вірусу. Тож на питанням як довго в повітрі зберігається коронавірус науковці ще шукають достовірну відповідь.

Коли вірус осідає, він певний час зберігається на поверхні. Якщо до нього доторкнутись рукою, а потім перенести його на обличчя – це може спричинити зараження. Дослідження показали, що вірус найкраще зберігається на пластикових і металевих поверхнях. Ось чому дітям заборонили гратись на дитячих майданчиках, спортсменам займатись на загальнодоступних турніках чи брусах.

Тепер ви розумієте, чому так важливі всі ті рекомендації, про які я не втомлююсь вам повторювати: часто й ретельно мийте руки з милом, носіть маски чи респіратори в людних місцях, дотримуйтесь дистанції і не забувайте про інформаційну гігієну.

Підписуйтесь на наш канал, ставте лайки, зберігайте пильність і будьте здорові!