Через зміни у бюджеті найбільше на місцевому рівні постраждає освіта, культура і медицина – Олег Іваненко

Нещодавно Верховна Рада України підтримала рішення про зміни в державному бюджеті на 2020 рік.

За «новий» державний кошторис, який передбачає стабілізаційний фонд для боротьби з епідемією коронавірусу, але сформований з «дірою» у 300 мільярдів гривень, проголосували 248 депутатів, а саме парламентська фракція «Слуга народу» та депутатська група «Довіра».

Логічно, що такий бюджет боляче вдарить по ряду Міністерств та відомств гуманітарного напряму, а також по більшості субвенцій та видатків з державного бюджету для органів місцевого самоврядування.

Що очікує місцеве самоуправління загалом та місто Бровари зокрема унаслідок ухвалених змін до бюджету країни розповів депутат Київської обласної ради від «Європейської Солідарності» Олег Іваненко.

Кількість правок по «Антиколомойському» закону номінуватимуть на приз «Найбільша тупість країни»

– Вже майже рік ми живемо в країні сюрреалізму, в країні людей, які в своїй більшості гадали, що «може щось з’явитися нізвідки». А люди, яких вибрали як начебто «нові обличчя», але при цьому які не мають ані досвіду, ані кваліфікації, створять країну такою, яку більшість собі «намалювала» чи нафантазувала. Реалії виявилися зовсім іншими.

Ситуація поглибилася тим, що до непрофесійних дій першого уряду нової влади, а тепер і другого, та особистих дій Володимира Зеленського додалося й таке лихо, як коронавірус.

Дуже яскравим підтвердженням вище сказаного стало голосування Верховною Радою 13 квітня за зміни до бюджету. Мрія про нову країну дивовижним чином вилилася у «діру» в 300 млрд грн., що є більшою втричі, адже вона була на рівні 98 мільярдів.

Можна передбачити, що кошти не будуть забрані у силових структур та у державних службовців. Найбільше постраждають ті категорії, яким і до цього жилося нелегко: вчителі, медики, люди похилого віку, з інвалідністю. Наприклад, одним із рішень в змінах бюджету є зняття статті видатків на суму в 337 млн грн, що забрані від людей з інвалідністю (заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю – ред.). Грубо кажучи, зняті кошти на такі речі особистої гігієни, як памперси, на засоби реабілітації (окрім згаданої, ще «урізані» такі статті: 1) фінансова підтримка громадських об’єднань осіб з інвалідністю – близько 22,9 млн грн, 2) розвиток спорту серед осіб з інвалідністю та їх фізкультурно-спортивна реабілітація, Міністерство культури та інформаційної політики — близько 956 млн грн, 3) підготовка і участь національних збірних команд в Паралімпійських і Дефлімпійських іграх – 980 млн грн – ред.).

Маємо бути готові, що постраждають об’єднані територіальні громади, які отримали фінансову незалежність. Субвенції, що мали б надійти з державного бюджету і які мають статус соціальних виплат, будуть в рази зменшені. Коштів, які можна було б направити на такі проекти, як будівництво доріг, дитячих садочків, шкіл, стане набагато менше.

Пройшов лише квартал року і маємо сумну цифру дефіциту бюджету в 300 мільярдів гривень. І це не фінал. Впевнений, до кінця року вона буде набагато більшою. До того ж, якщо не вдасться переконати народних депутатів, що потрібно проголосувати за «Антиколомойський» закон, міжнародні фінансові інститути не дадуть нам кредитів, що може привести Україну до дефолту. До речі, щодо поправок до «Антиколомойського закону», яких внесено 16 тисяч: Книга рекордів України, де я є членом Наглядової ради, уже приготувала приз за антирекорд – «Найбільша тупість країни».

Дефолт – це, по суті, «замороження» виплати заробітних плат, соціальних виплат, інфляція галопуючими темпами, недовір’я від міжнародних інституцій, коли віра вже ніколи не відновиться.

Фактично це визнати себе людиною, яка не може утримувати свою сім’ю, йти у підпорядкування свого сусіда, який за маленькі гроші забере у Вас худобу, майно, транспорт. При цьому Ваша родина піде працювати у нього в господарстві як батраки. Це простий приклад, щоб було зрозуміло.

Одначе, віримо в краще. Для українців, які поважають себе, ситуація має стати уроком, що за кожні дії треба нести відповідальність. Суспільство має усвідомити, що буде розплачуватися за ту нерозсудливість, яку проявило рік тому.

Зарезервована сума коштів для боротьби з COVID-19 не вплине на ситуацію

– Чи виправдане створення стабілізаційного фонду на боротьбу з коронавірусом і суми, які закладені в нього?

– Якби мене питали, що потрібно робити в країні при коронавірусі за наявності фахових та кваліфікованих людей при владі, то я пропонував би такий алгоритм: всі люди, які в зоні ризику, мали би сидіти вдома. Це пенсіонери, люди, що мають серйозні захворювання. Всі, хто приїхав з-за кордону, а це до 100 тисяч людей, мали б знаходитися на карантині, проходити обстеження та лікування. Вся решта країни, як це на прикладі Швеції, не мала би оголошувати суттєвих обмежень, і мала би продовжувати працювати. Як показує історія, ми будемо набагато складніше виходити з економічної кризи, аніж із ситуації, яка складається через коронавірус.

Зараз, через місяць після оголошення карантину, створення стабілізаційного фонду для боротьби з коронавірусом – це запізнілі заходи, які не матимуть суттєвого значення.

Бізнес зупинився, зокрема, малий та середній. Як підприємці виплатять наступну заробітну плату тим, хто з ними знаходиться в трудових відносинах, взагалі не зрозуміло. Так само не зрозуміло, як буде відновлюватися економіка, коли будуть зняті карантинні заходи. Немає зрозумілого плану дій від Кабінету Міністрів. Зокрема, про те, що саме буде робитися в першу чергу після завершення карантину. Немає чіткого розуміння, як буде відновлюватися малий та середній бізнес. До того ж, вважаю, що зарезервовані 64 млрд грн для боротьби з коронавірусом суттєво не вплинуть на ситуацію.

– Зміни до бюджету передбачають урізання статей видатків на освіту, культуру, субвенції по соціальних виплатах. Чого чекати конкретно Броварам?

– Не тільки у Броварах, а по всій країні буде більш-менш однакова ситуація: недобір фінансів по озвучених видатках.

Треба думати, як зберегти малий та середній бізнес, як зробити так, щоб через 3-4 місяці ПДФО залишився принаймні на тому рівні, який був до карантинних заходів. З цих податків важливо забезпечувати соціальні виплати. Інших варіантів я не бачу. Але, водночас, не бачу і інструментів для підтримки малого та середнього бізнесу не бачу також.

Суспільство може поставити владі «двійку»

– Привернуло увагу обмеження фінансування на ЦВК в частині місцевих виборів (понад 1 млрд грн – ред.). Їх може восени не бути?

– Можуть і не бути. А можуть, навпаки, бути і парламентські, і президентські. Оскільки не відомо, як керівництво країни пройде цей тяжкий турбулентний час. Дуже велика ймовірність, що українське суспільство поставить нинішній владі «двійку». Тоді можуть відбутися вибори, про які навіть так швидко і не думалося.