Влада Зеленського гальмує співпрацю України з Європейським Союзом і влаштовує наступ на важливі реформи, які реалізовані командою Порошенка.
Про це написав дипломат, радник п’ятого Президента Петра Порошенка Костянтин Єлісєєв, підбиваючи підсумки річниці президенства Зеленського.
«У 2020 році і українське суспільство, і наші європейські партнери стали свідками початку поступового гальмування новою владою процесу зближення з Євросоюзом, про що свідчать і програми урядів президента Зеленського, і реальні дії парламентсько-урядової команди «Слуги народу» зі згортання та, як любив казати комісар ЄС Йоганнес Ган, «скочування назад» з широкого спектра впроваджених євроінтеграційних реформ, передусім у царині антикорупційної політики», – зазначив він.
«Команда Зеленського продовжує ходити до ЄС по гроші, лякаючи банкрутством України, а паралельно зачищає реформовану прокуратуру, НАБУ, знищує незалежність судової гілки влади, погрожує прозорим публічним закупівлям, піддає ревізії реформу державної та медичної служб. На додачу все частіше вустами своїх спікерів команда Зеленського починає голосно розмірковувати на тему «А що нам дав Євросоюз? А навіщо нам Угода про асоціацію?». Як наслідок, минув рік, а Зе!команда все ще не спромоглася отримати жодного євроцента макрофінансової допомоги ЄС. Добре, що Євросоюз ще не махнув рукою на «команду реформаторів» і залишає відчиненими двері для програм макрофінансової допомоги, включно з новою пропозицією обсягом 1,2 мільярда євро», – додав Єлісєєв.
Дипломат наголосив, що нова влада не освідомлює значимість проєвропейських реформ для побудови успішної України.
«Нова владна команда дедалі частіше розглядає реформи, в тому числі в рамках Угоди про асоціацію, як «хотєлкі» західних партнерів, а не рецепт становлення сильної, європейської, конкурентоспроможної, демократичної держави. Це до болю нагадує як риторику часів Януковича, так і наратив Кремля про доцільність свого власного, «третього», шляху для України, «моста» цивілізацій. На жаль, це –шлях до «сірої зони» між Заходом та Росією і, як наслідок, затягування України в російську зону впливу та втрата української незалежності і державності», – підкреслив він.
Єлісєєв зазначив, що Зеленський упустив можливість використати Лондонський саміт НАТО для винесення Україною питання про отримання ПДЧ.
«Аналогічні тенденції спостерігаються і у відносинах із НАТО, де під приводом «прагматизації співпраці» українська дипломатія фактично знизила рівень амбіцій, обмеживши його лише прагненням бути включеною до Програми розширених можливостей альянсу. Так і не був використаний Лондонський саміт НАТО у грудні для винесення Україною питання про отримання Плану дій щодо членства (ПДЧ). Таким чином, реальна інтеграція України до НАТО, фактично, поставлена на паузу. Надалі важливо пильнувати, щоб «карта НАТО» з легкої руки Зеленського не опинилася в минулому під час чергових «пакетних торгів» за тимчасове примирення з Росією», – наголосив він.