Костянтин Єлісєєв: Зеленський припустився стратегічних помилок у відносинах зі США

У відносинах зі США за рік Зеленський припустився суттєвих стратегічних помилок, які перетворили Україну на токсичну державу і призвели до фактичного замороження співпраці в оборонному секторі.

Про це написав дипломат, радник п’ятого Президента Петра Порошенка Костянтин Єлісєєв, підбиваючи підсумки річниці президенства Зеленського.

«Перший рік президентства Зеленського у відносинах зі США став роком втрачених можливостей. Це, крім того, хрестоматійний приклад для фахівців-міжнародників, як через непрофесійність, авантюризм і некомпетентність можна зіпсувати відносини з одним із ключових партнерів України, втративши чималу кількість досягнень за попередні роки», – зазначив він.

«Головне, похитнулася довіра до нашого керівництва з боку вагомих гравців американського істеблішменту. Лише за рік Україна у Вашингтоні з образу держави, яка протистоїть російській агресії і потребує підтримки США, перетворилася на вкрай токсичну тему внутрішньої американської політики, з відповідними наслідками для всього комплексу відносин. Вкрай образлива і неприємна для України справа під назвою «україногейт» відтепер назавжди увійшла в усі підручники з історії США та енциклопедії», – додав він.

Дипломат зазначив, що непродумані висловлювання Зеленського призвели до кадрових перестановок у США і зменшення співпраці в оборонному секторі.

«Через відставку одного з ключових гравців – спецпредставника США посла Курта Волкера, обнулилася участь американської сторони у процесі врегулювання ситуації в Донбасі. Це не могло не позначитися негативно на позиціях України в переговорному процесі. Вже немає проукраїнського лобі в Білому домі, як це було в часи радника з питань нацбезпеки Джона Болтона, який відігравав важливу роль у тиску на російського агресора і в ухваленні рішення про надання Україні летальної зброї», – наголосив Єлісєєв.

«Не дивно, що за цей час не було реалізовано жодного масштабного інвестиційного чи торговельно-економічного проекту зі США. Україна так і не наростила співпрацю в оборонній сфері – у вигляді бойових американських гелікоптерів чи комплексів протиповітряної оборони «Патріот», про які був розпочатий діалог у попередні роки. Не відбулося і обіцяного нарощування співпраці у зміцненні військово-морського потенціалу України», – додав радник п’ятого Президента України.

Також Єлісєєв зазначив, що політико-безпековий діалог між Україною і США, на фоні історії з імпічментом, фактично балансує на межі замороження.

«Через епопею з імпічментом президента Трампа не вдалося наповнити реальним змістом політико-безпековий діалог, зокрема започаткувати процес отримання Україною статусу ключового союзника США поза НАТО й ініціювати обговорення ідеї про укладення двосторонньої безпекової угоди зі Штатами. Ми так і не побачили активізації діалогу в рамках двосторонньої Комісії зі стратегічного партнерства, що балансував на межі замороження», – наголосив він.

Дипломат підкреслив, що імовірність двосторонньої зустрічі Зеленського і Трампа дуже низька, натомість з’являються негативні тенденції, такі як спільна заява Трампа і Путіна щодо річниці зустрічі на Ельбі.

«Так і не відбувся широко анонсований упродовж року візит президента Зеленського до Білого дому. Натоміть ми побачили підступну спільну заяву Трампа-Путіна до 75-ї річниці зустрічі на Ельбі, до реагування на яку українська дипломатія поставилася безініціативно і беззубо. Хоч би скільки оптимістичних заяв про підготовку візиту робила команда Банкової, у 2020 році його не варто чекати. Тепер головним завданням дипломатії є бодай недопущення втягування України в американські виборчі перегони, а також отримання кредитних гарантій з боку США для забезпечення макрофінансової стабільності», – наголосив Єлісєєв.

«Двосторонні відносини зі США можна було б вважати катастрофічно провальними, якби не американська тверда позиція щодо подовження потужних санкцій проти російського агресора, запровадження обмежувальних заходів проти «Північного потоку-2» та кадрове рішення Зеленського про призначення послом України у Штатах супердосвідченого кар’єрного дипломата Володимира Єльченка», – додав він.