Закон Зеленського про вступ до вишів без ЗНО не буде працювати, це лише піар – депутати «Європейської Солідарності»

Закон про вступ до вищих навчальних закладів мешканців з тимчасово окупованих територій без ЗНО розбалансовує систему освіти в Україні та порушує право на освіту інших громадян. Про це заявили народні депутати фракції «Європейська Солідарність» на брифінгу. 

За словами Вікторії Сюмар, в ухваленому  у Верховній Раді законі про вступ до українських вищих навчальних закладів випускників з тимчасово окупованих територій не врахувано жодної пропозиції від фракції. 

«Фракція пропонувала, що таке ж право вступу до ВНЗ без здачі ЗНО повинні мати і діти загиблих воїнів російсько-української війни. І це було принципово важливою позицією нашої фракції», – наголосила вона. 

Депутатка повідомила: «Також ми пропонували визначити перелік таких навчальних закладів». 

«Сьогодні ми побачили грубе порушення регламенту, оскільки голова Верховної Ради поставив при запереченні фракції і за основу, і в цілому цей законопроект. Фактично розбалансувати систему вступу», – наголосила Сюмар. 

Микола Княжицький додав: «Очевидно ми підтримуємо всіх патріотів, які проживають на тимчасово окупованих територіях і діти яких хочуть отримати освіту. Але той закон, який проголосували «слуги» і правку до якого нам не дали внести, не забезпечує їх вищою освітою». 

«Тому що в законі передбачено, що ці діти отримуватимуть спеціальні стипендії і допомогу, але жодних розрахукнів, звідки взяти ці гроші, жодних змін до бюджету не було запропоновано. Це ліцемірство, дешевий піар і спекуляція на мешканцях тимчасово окупованих територій. Але мова йде не лише про мешканців тимчасово окупованих територій. А що робити з тимчасово переміщеними особами, з тими, хто був вимушений виїхати з окупованих територій, хто є патріотом України і діти цих людей, покинуті напризволяще, не могли там вчитися, а ЗНО мають складати так само, як і всі інші. А що робити з дітьми наших військових, які жертвували своїм життям і здоров’ям? Що робити з сім’ями тих, чиї годувальники, чоловіки загинули на фронті?», – сказав він. 

Депутат зазначив: «Позиція нашої фракції прозора і зрозуміла: ми за те, щоб підтримати українських патріотів на тичасово окупованих територіях, ми за те, щоб підтримати українських військових і дітей загиблих українських військових. Ми за те, щоб підтримати тих дітей, які покинули тимчасово окуповані території і приїхали сюди. Ці правки ми хотіли запропонувати до закону». 

«Слуги» ж фактично створили корупційний закон, який без жодних критеріїв дозволяє людям, які будуть купувати собі фальшиві довідки десь на окупованих територіях, вступати до  вузів. Їм не потрібна рівність, допомога, Конституція, їм потрібна корупція і скасування ЗНО під прикриттям дітей з тимчасово окупованих територій із образою всіх українських ветеранів», – наголосив Княжицький.

Михайло Забродський наголосив, цей закон і наслідки його ухвалення мають два важливих аспекти: соціальний і безпековий. 

«Соціальний аспект: якщо ми розглянемо зараз пакет пільг, який надається під час вступу особам, які проживають на тимчасово окупованих територіях і пакет пільг, який пропонується державою діючим військовослужбовцям ЗСУ, ветеранам і учасникам конфлікту на сході нашої держави, то можна спостерігати цікаву річ – виявляється, що воюючи за Україну, ризикуючи своїм життям і здоров’ям – цього замало, аби їхні діти отримали права вступати в зазначені виші, в тому числі і за державні кошти. Такою пільгою можуть користуватися діти ветеранів, які загинули, виконуючи військовий обов’язок. З одного боку, аби отримати таку пільгу, треба загинути за Україну, а з іншого боку треба лише проживати на території, яка тимчасово непідконтрольна українській владі», – пояснив він. 

За його словами, в законі закладена дуже упереджена небезпечна позиція – адже перелік вузів, в які можуть поступати діти з тимчасово окупованих територій – майже необмежений. «До цього переліку потрапили і ВНЗ, які працюють в системі Міністерства оборони і в системі МВС. Виникає питання, що будуть робити випускники, які пройдуть відповідну підготовку, наприклад, в галузі оборони крани, чи в галузі правоохоронної діяльність? Тому ми вважаємо, що цей елемент, який закладено в цей проект закону, несе потенціальну загрозу, в тому числі, і державній безпеці», – наголосив він.

«Ми знову бачимо встановлення преференцій, що обмежують права інших випускників шкіл на отримання вищої освіти, особливо з сільських та віддалених регіонів, де можливості додаткової підготовки до вступу обмежені логістичними, кадровими та фінансовими умовами. Таким чином, ухвалений сьогодні парламентом закон є дискримінаційними, адже порушує принцип рівності прав випускників інших регіонів України», – підтримала своїх колег Ірина Фріз. 

Be the first to comment

Leave a Reply