З Податкового кодексу треба прибрати тотальну фіскалізацію і корупційний «кеш-бек» – блог Ніни Южаніної

Зміни податкового законодавства, які в турборежимі ухвалила фракція Зеленського, вже призвели до посилення фіскального тиску на підприємців. А обіцяний «кеш-бек» провокує корупційні ризики та фальсифікації. Про це на своїй сторінці у мережі Facebook пише народний депутат з фракції «Європейська Солідарність» Ніна Южаніна, яка разом з іншими депутатами зареєструвала законопроект №3853-1, спрямований на виправлення кричущих помилок монобільшості і захист підприємців.

По-перше, встановлюємо нові граничні обсяги перебування на першій — третій групах платників єдиного податку, які обчислюватимуться не в абсолютних величинах, а будуть прив’язані до розміру мінімальної зарплати і відповідатимуть поточним реаліям в економіці. З 2015 по 2020 роки розмір мінімальної заробітної плати збільшився в 3,88 рази, тоді як ліміти для ФОПів було підвищено тільки в квітні поточного року і то статично.

Тому адекватним кроком буде встановити такі граничні обсяги доходів:

  • для першої групи — 245 МЗП;
  • для другої групи — 1230 МЗП;
  • для третьої групи — 1720 МЗП.

Зараз мінімальна зарплата в Україні становить 4723 грн, та якщо з 1 січня 2021 року її буде підвищено до 5000 грн, то обсяги для перебування на першій, другій та третій групах єдиного податку становитимуть, відповідно, 1 225 000, 6 150 000 і 8 600 000 грн.

По-друге, аналогічно до зростання мінімальної заробітної плати встановлюємо поріг, з якого застосування РРО буде обов’язковим, у 820 МЗП.

Перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 000 000 грн було прийнято в 2015 році на противагу тотальній фіскалізації, яка тоді так само просувалася урядом, і не відповідає нинішнім викликам ведення підприємницької діяльності.

І саме перевищення обсягу, який ми пропонуємо, має бути єдиним критерієм обов’язкового застосування РРО (крім торгівлі підакцизними товарами). Жодного іншого поділу платників на тих, що здійснюють більш або менш ризикові види діяльності, бути не повинно. Введення обов’язку використовувати касові апарати при продажу технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також при продажу лікарських засобів та виробів медичного призначення, на практиці не дало жодного позитивного ефекту та призвело тільки до збільшення кількості податкових перевірок.

По-третє, повністю прибираємо кешбек. Цей корупційний механізм може стати додатковою підставою для проведення контролюючим органом фактичних перевірок, що будуть використовуватися для тиску на бізнес, і точно не повинен існувати у взаємовідносинах підприємців зі споживачами, права яких і так захищені законом.

По-четверте, всі ці зміни повинні запрацювати до 1 січня 2021 року з тим, щоб жоден мікропідприємець не постраждав від «сумнозвісних» законів №128 і №129. Але приймати ці зміни потрібно відразу після виходу народних депутатів із відпусток, аби підприємці мали змогу планувати свою подальшу діяльність.

Вони вже з усіх майданчиків благають владу «не допомагати» їм недолугими законами, і зараз, як ніколи, потрібно дослухатися до думки людей.

Наостанок зауважу, що законопроект №3853-1 якраз і є законопроектом для бізнесу. Це засвідчило його жваве обговорення у соціальних мережах протягом останніх днів у середовищі самих підприємців.