Ростислав Павленко: через свою невиразну позицію по Білорусі Зеленський упустив шанс посилити роль України в регіоні

Протести в Білорусі будуть продовжуватися і Зеленський, замість записування відосиків, має зайняти чітку позицію, яка посилить роль України в регіоні. Про це народний депутат фракції «Європейська Солідарність» Ростислав Павленко написав на своїй сторінці в мережі Фейсбук.

«Протести у Білорусі тривають. Попри репресії, тиск, затримання. Саме собою не розчиниться. І «не робити нічого» – це не найкраща стратегія для України»,- наголосив народний депутат.

«У світі відомі кілька сценаріїв, за якими такі суспільні процеси розвиваються. Може бути жорстке силове придушення (як приклад часто згадують Таньаньмень). Але Білорусь – не Китай, і жорсткий силовий шлях означатиме розчинення у Росії і остаточне перетворення білоруського народу на заручника геополітичних фантазій Кремля. Особливо якщо Росія нарощуватиме градус втручання, і в якийсь момент перестане стидатися», – зазначив він.

«Лукашенко може спробувати впоратись сам, як робив це у попередні роки. Але зараз протест сягнув небачених раніше масштабів, заторкнув різні суспільні верстви», – додав політик.

«Якщо буде спровоковане протистояння, після якого влада спробує повернути громадську думку проти протестуючих (як було під час «України без Кучми» у нас) – далі протестний рух лише організовуватиметься (що й було в Україні). А тоді проблеми для режиму не закінчаться, і режим далі перебуватиме під загрозою розчинення в Росії. Або діалогу з опозицією. Адже протести можуть і не згаснути, як того сподівається Лукашенко. Румунія, а зовсім нещодавно – Єгипет, Туніс, Лівія та інші – показують, що доля режиму може бути незавидною», – зауважує Ростислав Павленко.

Крім цього, він наголосив, що п’ятий Президент України Петро Порошенко запропонував сценарій деескалації, який допоміг би мирно припинити протистояння і провести відкриті, прозорі вибори.

«Але тоді потрібна організована сила, здатна взяти на себе відповідальність за ситуацію в країні… бо ані хаос, ані “наведення порядку” Росією не потрібні ані Білорусі, ані Україні, ані будь-кому, хто співчуває Білорусі. Щоб уникнути такого сценарію, режим мав би йти на переговори («Круглий стіл») з опозицією (як було в Польщі чи Угорщині наприкінці 1980х). І елементом виходу з кризи мали би бути вибори під наглядом міжнародної спільноти», – зазначив Павленко.

«Саме такий сценарій відразу пропонував Петро Порошенко. Саме він дозволив би піти шляхом деескалації, і дав би поштовх розвитку суспільства і демократичної держави у Білорусі. І у переконанні керівництва Білорусі прийняти такий сценарій дуже важлива позиція сусідів. Якщо вона проактивна і переконлива, а не невиразно-ніяка», – підкреслив народний депутат.

Політик вважає, що чинне керівництво України із Зеленським на чолі втратило шанс посилити позиції України в регіоні і стати миротворцем для сусідів і піднести свою суб’єктність та авторитет у світі.

«Це не відосики записувати. Тож, без лідерства, Україна має іти в фарватері – і добре, що Європи, а не Росії»,- додав він.

«Прабачце, сябри. Маємо навести лад у себе. Тоді будемо спроможні допомогти друзям», – резюмував свій пост Ростислав Павленко.