Ніна Южаніна: законопроект «слуг» щодо створення Бюро економічної безпеки загрожує бізнесу перевірками і утисками

Норми нового законопроекту «слуг» щодо створення Бюро економічної безпеки не тільки не стали кращими, вони змінилися в гіршу сторону.

Про це сказала народний депутат фракції «Європейська Солідарність» Ніна Южаніна в коментарі журналістам.

«Законопроект зареєстрований політичною силою, яка нічого не розуміє в цих справах, але має намір виступити перед підприємцями, як захисники їх від податкової поліції. Другий законопроект уже доопрацьований. Це є надбання «Слуг народу», які нібито врахували всі помилки і, розуміючись на тому, що їм треба робити, запропонували його знову для розгляду. Але норми не тільки не стали кращими, вони змінилися в гіршу сторону», – сказала Южаніна.

Вона зазначила, що «слуги» не розуміють як розділити функціонал, підслідність, як упорядкувати між всіма правоохоронними органами саме розслідування економічних злочинів у одній структурі. «Тому написали тільки рамковий законопроект, щоб оголосити, що ми створюємо один орган, замість чотирьох існуючих», – додала депутат.

Южаніна переконана, що для того, щоб створювати нову структуру, потрібно вивчати міжнародний досвід як інтегрована правоохоронна функція по розслідуванню економічних злочинів, в які саме органи.

«Немає ніякої політичної стратегії. Ціль одна – забалакати цю тему, насправді створити ще один додатковий орган, не змінюючи становище суб’єктів підприємницької діяльності, адже саме головне – кримінальні провадження на основі акту перевірки з донарахуваннями, які робить податкова інспекція, будуть залишатися основою для порушення кримінальних проваджень. Навіть тут не спромоглися запропонувати зміни, щоб довести бізнесу, що тиску не буде», – зауважила парламентар.

«Тиск буде продовжуватись, тим більше, якщо акт буде залишатися основою для внесення відомостей в ЄРДР по статтям 212 і 212 прим.1 – це повністю паралізує роботу цього нового органу. А податкові перевірки як були, так і будуть головним тиском на суб’єктів підприємницької діяльності», – додала депутат.

Вона звернулася до суб’єктів підприємницької діяльності: «Зрозумійте, нічого хорошого сьогодні для вас не було проголосовано. Знову відбулося замилювання очей всім».

Южаніна наголосила: «Наша влада через зміни в Податковий і Митний кодекс змінила процедури і вивела ці органи на інший рівень, щоб в них було менше можливостей тиску на бізнес. Це полягає в елементарних речах, зміні спілкування між платником податків і контролюючим органом. Ми автоматизували багато процесів, чим змінили цю систему хабарництва і наїздів зі сторони контролюючих органів на бізнес. Тому зараз треба було робити виважений закон, який справді дав можливості упорядкувати через підслідність роботу правоохоронної системи по розслідуванню кримінальних злочинів». На її переконання, податкові і митні правопорушення є тільки маленькою частиною економічних злочинів, які має розслідувати Бюро економічної безпеки.

«Рамковий законопроект – це тільки популістичний крок. Навпаки, акти перевірок, наїзди на бізнес, як були так і залишаться. Бізнес починає страждати, коли прийшла перевірка, пишуть щось і ти не вправі навіть відстояти свою точку зору. А написаний акт вже є підставою для реєстрації кримінального провадження. Так що змінюється? Нічого», – зауважила депутат.