Україна напередодні місцевих виборів – стаття виданню IDU-Connect

Переклад статті, розміщеної у електронному щомісячному виданні IDU-Connect від 8 жовтня 2020 року, та на сайті організації Міжнародний демократичний союз (International Democrat Union). Партія «Європейська Солідарність» стала членом IDU у липні 2020 року. Очолює організацію колишній прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер. Членами IDU є понад 80 партій із 60 країн світу.

Оригінал статті: https://www.idu.org/ukraine-before-the-local-elections/

Допис представників «Європейської Солідарності», партії-члена Міжнародного демократичного союзу (IDU), депутата Верховної Ради Марії Іонової та міжнародного секретаря Вірджінії Дронової.

Після керування країною понад рік уже стало очевидним, що нова влада в Україні не змогла виправдати сподівань безпрецедентної більшості виборців, які підтримали Президента Володимира Зеленського (73,2%) та його партію «Слуга народу». Із зростанням внутрішньої турбулентності та накопиченням економічних провалів, а також через прогнозовану відсутність перспективи миру для Донбасу, країна матиме шанс поставити оцінку його діяльності через два тижні. Результат сформує подальший розвиток України, що може варіюватися від непевного статусу-кво до повного політичного перезавантаження.

25 жовтня громадяни України проголосують на місцевих виборах. До реформ децентралізації, здійснених за Президента Петра Порошенка, ці вибори представляли лише помірний інтерес для національних політичних партій. Однак цього разу підтримка «Слуги народу» стрімко падає, а дві основні політичні сили – прозахідна «Європейська Солідарність» (ЄС) та проросійська Опозиційна Платформа – «За життя» (OПЗЖ), нарощують свою присутність і підтримку народу.

Згідно з нещодавніми опитуваннями провідних соціологічних інститутів (КМІС та SOCIS), наприкінці вересня рівень громадської підтримки Президента Зеленського знову впав, знизившись до 30,1-31,8%. Підтримка Порошенка з «ЄС зросла на 4% – до 18,9%, а Юрія Бойка – з ОПЗЖ на 0,5-1% до 14-16,3%. Підтримка «Слуги Народу» впала до 21,5-23,3%, тоді як «ЄС» нині становить 17,8-18,4% та ОПЗЖ 16,3%.

Поточна тенденція до зниження популярності «Слуг» пояснюється їх неефективною популістською політикою. Мирний процес зайшов у глухий кут через відсутність у Президента Зеленського чіткої стратегії щодо Донбасу та Криму. Його нібито велике досягнення, проголошене припинення вогню, виявилось під контролем Росії і її маніпуляцією. Влада не змогла ефективно подолати пандемію COVID-19, кількість нових випадків щодня перевищує 5000, а загальна кількість випадків – понад 250 000, у тому числі понад 4500 смертей. Після потужного економічного зростання в 2019 році, що було результатом політики попереднього уряду, економіка швидко погіршилася: ВВП у другому кварталі впав на 11,4% в порівнянні з попереднім роком, безробіття зросло до 9,6% у 2-му кварталі 2020 року, а МВФ нині прогнозує зниження ВВП України на 8,2% у 2020 році.

Після першого траншу підтримки МВФ за угодою про «резервний режим» уряд мав нереалістичні очікування щодо двох траншів (по 700 мільйонів доларів кожен) до кінця 2020 року. Перший перегляд програми був запланований на вересень, але не відбувся. Маючи проблеми у досягненні необхідних показників згідно з часовими домовленостями, Україна накопичує невирішені питання, необхідні для подальшої допомоги: незалежність центрального банку, справа ПриватБанку, використання коштів фонду COVID, дисбаланс у проекті державного бюджету та, що найважливіше, забезпечення незалежності антикорупційних органів. Київ все ще очікує отримати принаймні один додатковий транш цього року, проте міжнародні фінансові експерти ставляться до цього скептично, фінансування від інших МФО (Світовий банк, Євросоюз) також у режимі очікування.

Ця ситуація погіршується політично вмотивованими переслідуваннями, які влаштовує влада. Наразі порушено 58 кримінальних справ проти екс-Президента Порошенка, не залишаючи сумнівів, що це просто зловживання судовою владою проти політичного опонента. У поєднанні із посиленням тиску на свободу ЗМІ (наприклад, на телеканал «Прямий»), таке відлуння із тоталітарного минулого України робить для країни поганий прогноз, якщо не буде змін.