Ірина Геращенко: «План Кравчука» по Донбасу втягує Україну в чергову авантюру і по суті легітимізує бойовиків

«План Кравчука» по Донбасу втягує Україну в чергову авантюру і по суті легітимізує бойовиків.

Про це сказала на брифінгу співголова фракції «Європейська Солідарність», Уповноважена Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях (2014—2019) Ірина Геращенко

«Ситуація безкарності і бездумності панує в зовнішній політиці Зеленського.  «Європейська Солідарність» з великим нерозумінням сьогодні ознайомилася з так званим планом Кравчука по проведенню виборів на Донбасі наприкінці березня 2021 року. Ми хочемо сказати, що подібні плани очевидно писалися не в українських кабінетах, а в Кремлі, тому що ініціатива проведення виборів на окупованій території, яка напічкана зброєю, де присутні сьогодні декілька тисяч представників російських частин регулярної армії, не відповідає ані українському законодавству, ані копенгагенським критеріям ОБСЄ, ані самим Мінським угодам», – сказала Геращенко.

Вона нагадала, що згідно Мінських угод вибори на Донбасі можуть відбутися після сталої тиші. «А ми бачимо, що сьогодні на Донбасі щодня російські бойовики, російська армія порушують режим тиші, є вбиті і поранені. Друге, має відбутися повна демілітаризація цієї території і вичистка її від російської зброї, техніки, має бути виведена іноземна техніка і війська. Третє, мають бути звільнені всі заручники. Я хочу нагадати, що в тюрмах окупованого Донбасу залишаються, і так само в Москві, в Ростові сотні кримських татар і українців», – зауважила Геращенко.

За її словами, так само має відбутися допуск всіх міжнародних гуманітарних місій на Донбас.

«Зеленський звітував рік тому, що він з Путіним під час саміту нормандського формату домовився про доступ МКЧХ до тюрем на окупованій території. Нічого подібного не відбулося. В ситуації, коли на Донбасі розгулюють бойовики, екіпіровані російською зброєю, коли там ФСБ взяли під контроль всі псевдооргани влади, ми бачимо дивний план, за яким вибори там будуть відбуватися за законами бойовиків», – наголосила парламентар.

«Хочу нагадати, що з риторики української влади зникла навіть вимога до окупованих територій негайно ліквідувати, саморозпустити всі псевдооргани псевдовлади, сьогодні там немає ані українських виборчих комісій, ані української юстиції, ані українських судів, там не присутні українські партії, туди не може заїхати український журналіст, тому що він одразу опиниться на підвалі в ізоляції, там не можуть брати участь суб’єкти виборчого права. При цьому Кравчук робить такі дивні заяви», – додала Геращенко.

Вона також нагадала про Копенгагенські критерії, які свідчать про необхідність проведення демократичних, транспарентних виборів, неможливість брати участь у виборах будь-яких об’єднань, які мають нелегальний і незаконний формат.

 «Сценарій Кравчука – це сценарій Зеленського, означає тільки одне, перше, це легітимізація так званих угруповань ЛНР і ДНР, тому що всі ці Пушиліни, які сьогодні є руконєподаваємими і просто бандитами, які мають відповідати за українським законодавством, будуть легітимізовані і стануть органами влади. Друге, проведення виборів в форматі, коли там присутні російські війська і техніка – це приведення наративу, що начебто в Україні є громадянський конфлікт і ось він вирішений, тому що Пушиліни і іже з ними стануть місцевою владою. Але що дуже важливо, це зняття повної відповідальності  з РФ, це підігрування Кремлю в знятті санкцій», – сказала парламентар.

Вона також нагадала, що 10 днів тому Зеленський виступав в парламенті і у своїй промові згадав всіх – він ображений на суспільство, народ, опозицію, на попередників.

«Єдиний, кого він не згадав – це Путіна, те, що Путін і досі веде війну на Донбасі і в Криму. Він панічно боїться цього прізвища, знову хоче заглянути в очі Путіну і тільки як озвучили цей план Кравчука для проведення зустрічі в нормандському форматі, щоб ще раз зробити феміліфото, проводиться ось такий сценарій, коли дається надія, що на окупованих територіях можуть бути проведені вибори», – додала співголова фракції.

Геращенко також наголосила, що ключове питання – це питання безпеки. «Ми хочемо нагадати, що зелена влада скасувала проведення виборів на більшій частині звільненого Донбасу, тим самим поставивши під сумнів спроможність української влади забезпечити там безпеку, хоч на звільнених територіях є доблесна українська армія, поліція, там є українські органи влади і правопорядку. Але сказали, що там недостатньо стабільна безпекова ситуація… Очевидно, що це є абсолютна авантюра, яка закінчиться так само катастрофічно як попередні авантюри Зеленського», – зауважила Геращенко.

«Хотілося б порадити Леоніду Кравчуку, який дуже любить всіх повчати з телевізорів, ми з повагою ставимося до його віку, інституту президентства і до посади першого президента, але хочеться нагадати його рокові дипломатичні помилки, зокрема, здача ядерної зброї під так звані Будапештські гарантії, які виявилися просто папірцем з боку РФ. Кравчук має перестати ходити по граблях, які він залишив на Банковій 30 років тому. І не втягувати Україну в чергову авантюру своїм планом «Б», який по суті легітимізує бойовиків», – додала Геращенко.