Ірина Геращенко: ніяких виборів не може бути на Донбасі, поки там не відбулася демілітаризація

Зеленський за півтора роки так і не запропонував країні свого плану мирного врегулювання війни на Донбасі. Про це сказала співголова фракції «Європейська Солідарність», Уповноважена Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях (2014—2019) Ірина Геращенко під час конференції «Річниця Нормандського саміту в Парижі: чого вдалося досягти за рік?».

«Пройшло півтора роки президентства Зеленського і ми бачимо, що плану «А» немає, виконуються Мінські угоди. Це політичний документ, до якого прив’язані санкції проти Російської Федерації. Нам було обіцяно, що буде план «Б», якщо не спрацює план «А», якого навіть не було», – сказала Геращенко.

За її словами, влада Зеленського працює в рамках Мінського процесу. Геращенко зазначила, що важливим позитивом є зменшення кількості обстрілів на Донбасі. Співголова фракції «Європейська Солідарність» зазначила, що, незважаючи на зменшення інтенсивності обстрілів, безпековий блок Паризького саміту не виконаний і всеохоплюючий «режим тиші» не наступив. «Десятки військових були поранені, після літа інтенсивність спала, але були поранені й загиблі. Якщо українська сторона не буде про це щодня говорити, ми так само тут даємо козир РФ, що начебто на Донбасі все добре», – сказала вона.

Натомість критерії обміну утримуваними особами на її думку були неприйнятними. «Дуже важливо, кого віддали на замін. Адже тиск на Україну з вимогою віддати беркутівців без суду і слідства був всі п’ять років. Наша команда твердо стояла на тому, що має відбутися суд і покарання, а потім можна вести перемовини про обмін. Путін дотиснув тут до свого, що він отримав Цемаха і беркутівців без справедливого покарання», – наголосила Геращенко.

Вона підкреслила, що обіцяний в Парижі обмін «всіх на всіх» блокується Росією і необхідно озвучувати імена українців, які знаходяться у в’язницях на окупованих територіях і в Росії.

«За кого сьогодні бореться українська сторона? Популяризація цих людей була бажанням зберегти їхні життя і здоров’я. Коли посольства знають прізвища утримуваних в ізоляції і в тюрмах на окупованих територіях, це часто зберігає життя і здоров’я цих українців», – сказала вона.

«Невиконана домовленість про доступ Міжнародного Комітету Червоного хреста до тюрем на окупованих територіях, отже не ведеться пошук зниклих без вісті», – додала Геращенко.

«Мені дивно чути, що нова влада відкрила два КПВВ. Адже «Золоте» українською стороною відкрите з 31 березня 2016 року і блокується саме Російською Федерацією, тепер вже і «Щастя» блокується», – зазначила вона.

За її словами, розведення військ замість відведення важкої техніки є поза Мінськими угодами. Геращенко нагадала, що за президента Зеленського окуповані території не звільняються.

Також вона наголосила, що влада має називати речі своїми іменами, бо Росія – країна-агресор.

Ірина Геращенко висловила занепокоєння обговоренням Росією питань Донбасу з міжнародними лідерами без участі України і назвала подібну дипломатію від Зеленського неприпустимою.

«Тактика Президента Порошенка і нашої команди на дипломатичному фронті була «нічого про Україну без України». Очевидно, що сьогодні команда Зеленського має докласти всіх зусиль, щоб дотримувався саме цей ключовий дипломатичний принцип», – зазначила народна депутатка.

«МЗС сьогодні вилучене з питань Мінського процесу і Нормандського формату, все зосереджено на Банковій, що теж неправильно. Наші дипломати виборюють санкційний режим в країнах, які його тримають, і вони мають бути долучені до вироблення позиції», – додала вона.

«Коли ми імплементовували Мінські угоди – йшли по «дорожній карті», де були розписані безпековий, гуманітарний і політичний блоки. Нова команда відмовилася від неї і поставила паритетний принцип. Вони набирають на себе все нові зобов’язання по політичному блоку, такі як координаційна рада, яка ледь не легітимізувала ОРДЛО. «Формула Штайнмаєра», яка підписана Зеленським і вводить на постійній основі особливий статус Донбасу», – наголосила співголова фракції.

Геращенко озвучила головні пріоритети, які влада Зеленського має взяти за основу плану мирного врегулювання війни на Донбасі.

«Потрібно ставити безпекові і гуманітарні питання, а потім політичні. Ніяких виборів не може бути на Донбасі, поки там не відбулася демілітаризація. Це можливо тільки за рахунок введення миротворчих сил ООН. Про що наша команда почала домовлятися на рівні Ради Безпеки ООН. Вже була домовленість з Генсеком ООН Гутеррешом про те, що оціночна місія заїде на окуповану територію, щоб готувати цей процес. Якщо у влади немає плану «Б», то треба взяти «дорожню карту», звернутись до світової спільноти про миротворчу місію на Донбасі і називати речі своїми іменами – війну на Донбасі розпочав Путін», – підкреслила вона.

«Має зайти миротворча місія ООН і в ній не повинно бути росіян, тому що росіяни сьогодні присутні на Донбасі як агресори. На всю окуповану територію мають зайти миротворці. Це голосування має виноситися на Генеральну асамблею ООН, там наших партнерів більшість і стовідсотково підтримають цю ініціативу», – додала народна депутатка.