Марія Іонова: Україна єдина держава в Європі, яка досі не почала вакцинацію проти Covid

Президент Зеленський і міністр охорони здоров’я вже рік годують українців обіцянками щодо початку вакцинації проти COVID, але при цьому демонструють повну бездіяльність.

Про це народна депутатка фракції “Європейська Солідарність” Марія Іонова зазначила у відеоблозі. 

«Президент Зеленський і міністр охорони здоров’я обіцяли розпочати вакцинацію українців від COVID-19 в другій половині лютого. Але чи варто вірити президенту і міністру, які вже близько року безсоромно обманюють українців?
Україна не почала вчасно жодний процес, пов’язаний з майбутньою кампанією вакцинації. Резервація вакцин, їхня реєстрація, закупівля, підготовка і прописаний протокол вакцинації – провалено усі пункти», – наголосила народна депутатка.

«Саме тому ми єдина держава в Європі, яка не проводить вакцинацію і не знає коли саме вона розпочнеться», – додала вона.

Марія Іонова акцентувала, що для початку вакцинації необхідні зміни на законодавчому рівні, а цього досі не зроблено.

«По-перше, для початку кампанії з вакцинації  потрібно внести зміни до законодавства. Адже в нас відсутній дієвий механізм видачі дозволу на використання вакцин, що знаходяться на третій стадії досліджень. Тож сьогодні Комітет ВР з питань здоров’я нації, розглядатиме законопроект з рядом скандальних норм, які спрощують процедуру реєстрації вакцин від коронавірусу в Україні. Цей документ пропонує закуповувати вакцину на підставі клінічних досліджень в інших країнах. Тобто усе, що буде зареєстровано в Китаї, Індії, Бразилії чи Мексиці, Росії може використовуватися в Україні без проведення експертизи і реєстрації…» – підкреслила політикіня.

Також вона зазначила, що влада вже втратила час для вчасної вакцинації українців.

«Європейські країни почали укладати договори на постачання вакцин ще влітку, а ми розпочали процес реєстрації виробників тільки в середині грудня! Тож станом на кінець року всі провідні виробники вакцин були вже законтрактовані. І попри цю складну ситуацію, міністр Степанов в ручному режимі скасував практично підписаний договір між ДП «Медичні закупівлі» та Serum Institute of India, найбільшим світовим виробником вакцин»,- повідомила Марія Іонова.

«Вартість індійської вакцини NVX-CoV2373 складала всього $3. Попри це, під кінець року Максим Степанов одноосібно визначив переможцем конкурсу іншу вакцину – від китайської компанії Sinovac Biotech, ціна за одну дозу якої складає $17,85 (майже в шість разів дорожче за індійську)», – додала народна депутатка.

Вона зауважила, що намагання міністра охорони здоров’я закупити препарат через близькі до нього структури, відклало початок щеплення українців ще на пару місяців.

«The Washington Post ще в грудні писала, що генеральний директор компанії Sinovac Biotech багато років підкуповував регуляційні органи інших країни для затвердження вакцин своєї компанії. І не дивно, адже ефективність і цієї інактивованої вірусної вакцини знаходиться на рівні 50%. Очевидно, що це препарат для країн третього світу, які знаходяться у відчайдушній ситуації і не мають іншого вибору.

До речі, за умовами договору, навіть цей єдиний контракт може бути зірваний, якщо ефективність китайського препарату в Україні становитиме менш як 70%. Але не сумніваюся, що в МОЗі легко домалюють правильну статистику при потребі.
На додачу, контрагентом з постачання китайської вакцини була визначена в ручному режимі компанія «Лекхім», що має вельми спірну репутацію ще з часів закупівельних скандалів Раїси Богатирьової. Очевидно, що намагання Степанова закупити препарат через близьку до себе структуру відклало початок щеплення українців ще на пару місяців»,- сказала Марія Іонова.

Також вона зауважила, що у бюджеті 2021 влада не передбачила достатньо коштів для вакцинації українців від коронавірусу.

«Які будуть реальні темпи вакцинації? Враховуючи, що в найкращому разі у лютому ми зможемо отримати тільки 700 тисяч доз китайської вакцини SinoVac та 210 тисяч доз вакцини Pfizer?
Якщо масова вакцинація розпочнеться у березні, скажімо, з темпами мільйон людей на місяць, до кінця року буде вакциновано всього 9 мільйонів українців.
Враховуючи необхідність двох доз та ефективність китайської вакцини у 50% – кількість якісно вакцинованих за рік може становити лише декілька мільйонів…
Але вважати, що ми зможемо вакцинувати по мільйону людей на місяць – наївно. На жаль, Національна система охорони здоров’я абсолютно не готова до ведення широкомасштабної вакцинації», – сказала Марія Іонова.

«Навіть 9 мільйонів умовно щеплених громадян становлять всього 20% населення – такі темпи річної компанії з вакцинації явно незадовільні.
Очевидно, що впродовж року нам треба не менше двадцяти мільйонів доз. Бо лише така кількість забезпечить групи ризику: медичних працівників, літніх людей, вчителів та вихователів, співробітників соціальних служб, правоохоронців, військових.
Але такої кількості вільної вакцини на горизонті немає. Навіть на китайську вакцину ми стоїмо в черзі, а перед нами Туреччина з 83-мільйони громадян», – додала вона.
«Уже видно, що за нинішніх підходів процес вакцинації розтягнеться мінімум на 3-4 роки. За цей час Україна буде ізольована від цивілізованого світу і відкинута на манівці прогресу. Некомпетентність і злочинна бездіяльність, як президента так в цого уряду – це занадто м’які визначення для діяльності нашої влади, які за 10 місяців пандемії не прийняли жодного адекватного рішення і пролобіювали все, до чого зміг дотягнутися.
Дії влади несуть загрозу національній безпеці, але наразі вакцинація — це головний національний проект на 2021 рік. І його вже провалено.
Кожен день зволікання — це сотні й тисячі втрачених людських життів», – наголосила народна депутатка.

Іонова нагадала, що «Європейська Солідарность» заявляла неодноразово, що у цивілізованих країнах закупівл вакцини це відповідальність Президента і прем’єр-міністра перед громадянами.

«Бездіяльність і мовчанка перших осіб держави свідчать про їхній повний консенсус в питанні власного збагачення коштом геноциду українців, або повним нерозумінням і байдужістю, що це питання номер один. Тому що президент країни, це не є керівник «95 кварталу», – резюмувала Марія Іонова.