Костянтин Єлісєєв: Байден окреслив підходи до зовнішньої політики США

Довгоочікуваний виступ новообраного президента США Джо Байдена на тему зовнішньої політики не приніс не менш довгоочікуваного сигналу для Києва. Про Україну згадки у словах Глави Білого дому не знайти. Хіба що між рядків.

Важливих акцентів одразу кілька:

  • По-перше, демократичні цінності знов у пріоритетах США. Джо Байден чітко наголосив, що захист свободи, відстоювання загальнолюдських прав, поваги до верховенства права та гідне ставлення до кожної людини є фундаментом глобальної політики США. Таким чином окреслено конкретні параметри за шкалою “свій-чужий”, а відповідно і вимоги до тих, хто прагне бути надійним партнером Вашингтону, зокрема Україна.
  • По-друге, Росія визнається головним супротивником США. Не Китай, якому натомість визначено роль “підростаючого суперника”. Байден чітко розставив крапки на “і”, прямо вказавши на “рішучість Росії завдати шкоди і порушити демократію США”. Іншими словами, виклик прийнято, і цілком очевидно, що за таких умов ніяких прогинань перед Москвою бути не може. Ані з боку Вашингтону, ані з боку його партнерів. Це актуалізує питання про стратегію України по відношенню до російського агресора. Час “заглядання в очі Путіну” пройшов.
  • По-третє, Байден конкретно окреслив коло найближчих друзів США – Канада, Мексика, Велика Британія, Німеччина, Франція, НАТО, Японія, Південна Корея, Австралія. Прикро, але для України не знайшлося місця ані у цьому переліку, ані у переліку першочергових викликів для світових миру, безпеки і процвітання. Честь мундиру української дипломатії визначає нагальну необхідність довести конкретними аргументами чому Вашингтон повинен підтримувати Україну саме зараз і без подальших зволікань, тримати наш кейс у пріоритетному фокусі.
  • По-четверте, держсекретар Блінкен визначений довіреною особою Байдена у зовнішніх зв’язках. Про це говорить не лише визнання Байденом того факту, що вони спільно працюють вже більше 20 років. Показовими стали його слова про те, що коли говорить Блінкен – говорить Байден. Попри в цілому позитивий сигнал (адже на рівні Блінкена контакт з Києвом вже відбувся), неприємності додає те, що на цьому рівні двосторонні контакти з Вашингтоном наразі можуть і затриматись. Принаймні до етапу, поки не спаде токсичність.
  • По-п’яте, відновлення довіри та морального авторитету США в світі. Вашингтон планує швидко відновити свої позиції на світовій арені та повернути лідерство. На цьому шляху вкрай важливим є спиратися на союзників і партнерів, які здатні привнести додану вартість, а не підірвати авторитет Вашингтону на цьому шляху. З погляду українських реалій це означає чіткий рух шляхом реформ без згортання та компромісів, а також самовіддана боротьба із зовнішнім агресором. Токсичний баласт відносин з будь-ким ця американська адміністрація точно не терпітиме.

Залишимо осторонь тему телефонної розмови між президентами Зеленським та Байденом, а також довгообіцяний ще за 45-го президента США візит Зеленського до Білого дому. Ключовим викликом нині є саміт демократій Байдена, анонсований ним до проведення ще у перший рік президентства, та перспективи участі в ньому України. Опинитися у колі друзів – абсолютний пріоритет, над яким працювати треба від першого дня. І не так як з вакцинами.