Ірина Фріз: виключно проактивні кроки з боку української влади дозволять більш ефективно наближати нас до Альянсу свободи

Інтеграція в НАТО – це не одномоментна подія. Інтеграція – це процес. Процес, який дозволяє нам здійснити секторальні реформи для приведення у відповідність наші можливості до стандартів Альянсу. Інтеграція – це зобов’язання щодо підтримки та захисту демократичних цінностей, стандартів. Інтеграція – це готовність допомогати один одному, адже напад на одного – напад на всіх.

Впевнена, Україна має не лише обговорювати, імплементувати, та декларувати бажання членства в НАТО. Україна має ставати контрибютором безпеки євроатлантичного простору і виступати з пропозиціями активної участі ще до отримання такого членства. Я переконана у цьому з тих пір, як темпи інтеграції Грузії в НАТО прискорилися після збільшення внесків Тбілісі в діяльність Альянсу.

Російські посіпаки в Україні досі намагаються просувати думку, що деякі регіони не погодяться на членство в НАТО. Але в мене не має сумніву, що ті майже 1,5 млн людей, що були вимушені покинути домівки на Донбасі через руський мир, що прийшов на танках, були б не проти вступити в НАТО, якщо б це дозволило залишитися на Донбасі та зберегти там мир, майно, бізнес, роботу, рідних та друзів. Отже, проблема вступу в НАТО насправді існує лише для тих, хто отримує гроші з Кремля за пропаганду руського миру.

Україні потрібно остаточно придушити інформаційну пропаганду Кремля, припинити розповсюдження російських нарративів та вести якісну інформаційну кампанію та роз’яснювати українському народові про те, чим насправді є НАТО.

Активність НАТО в Європі зараз дозволяє нам поєднати підвищення сумісності наших бойових підрозділів з розширенням можливостей наших партнерів в чорноморському просторі. Це також можливість протестувати хід адаптації та прийняття стандартів та документів НАТО в Україні.

Переконана, що ми маємо зробити постійними контакти наших військових на взводному та ротному рівні з представниками Альянсу, що дозволить розвивати горизонтальні зв’язки та прибрати комунікаційні бар’єри та стереотипи. Чим більше військових буде залучено в безпосередні контакти з військовослужбовцями держав НАТО, зокрема, під час виконання тренувальних та логістичних місій, тим сильнішою буде інтеграція, що відбуватиметься на рівні тих, хто буде безпосередньо працювати в системі безпеки Альянсу в Україні.

Так само я б ставила питання про надання в оперативне користування наших аеродромів для виконання розвідувальних місій БПЛА Блек Хок, що сьогодні залучені до моніторингу ситуації в Криму та на Донбасі з авіабази Сігонелла, що на Сицилії. Таким чином, ми можемо робимо свій вклад у виконання місій, що здійснюються, зокрема для демонстрації підтримки нашої незалежності та суверенітету.

Виключно проактивні кроки з боку української влади дозволять більш ефективно наближати нас до Альянсу свободи. Вже сьогодні ми готові надавати принаймні логістичну підтримку партнерам в процесі захисту безпеки та цінностей євроатлантичного простору. Конкретні ініціативні кроки позбавлять навіть дитину запитань до Вашингтону, «чому ми в НАТО?»