Європарламент відповів Зеленському, чому Україна досі не в ЄС – Іванна Климпуш-Цинцадзе

Найголовніше, як на мене, з резолюції Європарламенту про Україну.

Двері в ЄС для України відчинені за умови дотримання всіх Копенгагенських критеріїв та принципів демократії, дотримання основних свобод, прав людини та меншин і безумовного верховенства права. Це пряма відповідь Зеленському на питання, чому Україна досі не в ЄС.

Екшн із турборежимом євродепутати не оцінили та закликали не надавати перевагу швидкості законодавчого процесу над якістю ухваленого законодавства. На жаль, мимрення і взаємовиключні заяви не пройшли непоміченими – нам вказали на інституційну нестабільність, відсутність чітких орієнтирів і політичної рішучості забезпечити незалежність судів та економічних інституцій.

ЄП закликав владу утримуватися від використання судів проти політичних опонентів і попередньої поганої практики ведення політично вмотивованих судових справ: «Розбіжності в політичних питаннях повинні розглядатися на компетентних політичних форумах, а не в судовій сфері».

Політична, технічна та фінансова підтримка ЄС – не даність, вона залежить від того, наскільки Україна виконує свої зобов’язання. Реформи мають тривати і маємо нарощувати інституційний потенціал для забезпечення довгострокового успіху реформ не тільки в законодавстві, а й на практиці. Це “привіт” тим, хто доруйновує реформу держслужби.

Європарламент закликає якомога швидше відновити повноцінну інституційну архітектуру для боротьби з корупцією. При цьому махання шашкою над КСУ – не варіант. У ЄП переконані, що рішення Конституційного суду не повинно використовуватися як привід для його послаблення або розформування.

Владі дорікнули намаганням звільнити директора НАБУ та непрозорим процесом відбору директора САП, відсутністю захисту активістів і журналістів, які розкривають корупцію. ЄП закликає ефективно впроваджувати закон про захист викривачів, але ж ми знаємо, що на викривачів у нас якраз і відкривають кримінальні справи…

Жодних видимих наслідків у деолігархізації України Європарламент не бачить, а бачить їхній сильний вплив на українську економіку та політику, зокрема, і через підконтрольні ЗМІ.

Окремо втішена тим, що ЄП просить Єврокомісію, нарешті, перевіряти дотримання Україною вимог Європейського Союзу в енергетичній сфері з метою подальшої інтеграції енергетичних ринків. Може, почують тепер мої постійні звернення про необхідність дотримуватися 27 Додатку до Угоди? Або, ще краще- може, хоч це віднадить Уряд від купівлі електроенергії в РФ та Білорусі.

Також євродепутати передали “вітання” Коломойському і закликали Україну покращити рівень дотримання енергетичного законодавства ЄС, насамперед, шляхом посилення незалежності Укренерго. Окрім цього, ЄП шкодує, що в секторі виробництва енергії з відновлюваних джерел Україна не виконує своїх зобов’язань перед інвесторами.

І насамкінець про найприємніше. Те, про що я кажу кілька років, тепер озвучили і європарламентарі. Дуже хочу вірити, що їх почують. У ЄП вважають, що в Україні мають бути встановлені інституційні гарантії блокування законодавства, що суперечить зобов’язанням, взятим за Угодою про асоціацію, наприклад, через посилення ролі Комітету з питань інтеграції України до ЄС, висновки якого мають бути обов’язковим для виконання.