Михайло Забродський: наказ, який позбавляє військових доплат за вогонь у відповідь, існує з середини минулого року

На рівні Міноборони є наказ, який позбавляє військових премії за порушення заборони на ведення вогню у відповідь. Про це заявив народний депутат, Герой України, командувач Десантно-штурмових військ (2015-2019), командир легендарної 95-ї бригади генерал-лейтенант Михайло Забродський.

«Ми можемо чітко говорити про те, що починаючи з середини 2020 року існує керівний документ на рівні наказу Міністра оборони стосовно певних обмежень матеріального плану, яким підлягають військовослужбовці, які порушують ряд заборон, в тому числі і заборону на ведення вогню у відповідь. Щоправда, документ припускає ряд обмовлень, таких як «якщо це не викликано військовою необхідністю» і таке інше. Але такий наказ був виданий більш ніж півроку тому. Він застосовується», – сказав Забродський.

«Цей наказ передбачає невиплату додаткової премії за підтримання належного режиму на лінії зіткнення, і ще невиплату цієї премії в ряді випадків, зокрема, коли командир несе пряму відповідальність за порушення військової дисципліни з боку своїх підлеглих», – додав він.

Крім цього, народний депутат наголосив, що зазвичай військові нікому не скаржаться і не «скиглять», тому подібні заяви є неприпустимими.

«Значна частина військових не звикла скиглити і жалітись на те, як складно виконувати свій службовий обов’язок, попри заяви окремих діячів, у тому числі на різного роду медійних майданчиках», – зазначив Забродський.

Також він підкреслив, що наказ прописаний так, щоб формально назва «штраф» не застосовувалася, але невиплата премій по суті це і є штраф.

«Мова йде про новий вид додаткового грошового забезпечення, який був введений з середини минулого року. Ця виплата починалася з 3-4 тисяч гривень для рядового складу і досягала близько 15 тисяч гривень для керівного складу. Але, щоб це не назвати штрафами чи ще якось, її назвали саме так. Вона не виплачується у випадках, коли, наприклад, відкривався вогонь без дозволу командира. Хоча складно зрозуміти, що малося на увазі, адже не завжди командир знаходиться поруч і має віддати команду вогонь. У більшості випадків рішення приймає сам військовослужбовець в залежності від обстановки, яка складається. Зараз застосовується такий механізм, тому це не називається штрафами формально. Але це невиплата цієї премії», – сказав генерал-лейтенант.

«В цьому ж наказі впроваджується відповідальність командира за дії підлеглих – відповідна квота, з якої командир починає позбавлятись цієї премії. З особистого спілкування можу стверджувати, що є ціла низка командирів батальйонів і бригад, які цю виплату не отримували, починаючи з середини минулого року. Тому що, на жаль, завжди знайдеться у військовій частині військовослужбовець, який порушує військову дисципліну будь-яким чином. Або порушує відповідні обмеження, які вводились цим наказом», – додав він.