Система позбавлення військовослужбовців надбавок є прямим аналогом штрафів – Ірина Фріз

Сформована владою система депреміювання військових є фактично системою штрафів. Про це пише у Facebook народний депутат з фракції «Європейська Солідарність» Ірина Фріз.

«Прем’єр Шмигаль з трибуни Верховної Ради заперечив наявність штрафів для військовослужбовців в зоні ООС за відкриття вогню у відповідь. Маю зазначити, що Шмигаль збрехав парламенту та суспільству», – пише Фріз.

«Тепер по суті. 09 листопада 2020 р. Міноборони України за підписом Міністра Тарана відповіло на депутатське звернення «Європейської Солідарності» щодо штрафів військовослужбовців. Зокрема в ньому зазначалося про наказ №340 від 22 вересня 2020 р.
Згідно з документом, для військовослужбовців в зоні ООС була введена додаткова винагорода у вигляді премії, що передбачена Постановою КМУ №741 від 29.07.2020 року. Наказом №340 передбачається скорочення такої премії у випадку порушень», – зазначає Фріз.

Народна депутатка пояснює – Пунктом 7 передбачено види порушень, до яких, зокрема, відносяться відкриття вогню без наказу відповідного командиру (начальника), крім випадків військової необхідності. «Зрозуміло, що в таких умовах кожен командир намагатиметься отримати погодження на відкриття вогню у старшого командира, а той далі по всій вертикалі управління, що безумовно гальмує прийняття такого рішення та надає противнику перевагу у часі», – вважає Ірина Фріз.

«Далі – більше. Випадки військової необхідності передбачені Інструкцією про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України, що затверджена наказом МО України №164. Згідно із зазначеною Інструкцією, принцип військової необхідності «полягає в тому, що «вид і ступінь сили, що застосовується, мають бути дійсно необхідними для досягнення законної військової мети, а відступи від діючих норм обґрунтовані більш високим ступенем військової необхідності (такий як імперативний, нагальний, абсолютний або неминучий)», – цитує Фріз відповідний документ.

«Ця юридична казуїстика ставить на меті максимальне ускладнення прийняття рішення про вогонь у відповідь, потребує глибоких юридичних знань у військовослужбовців керівного складу та є демотивуючим фактором у військовому управлінні», – переконана представниця «Європейської Солідарності».

«Шмигаль разом з Міністерством оборони створив систему позбавлення військовослужбовців надбавок, що є прямим аналогом штрафів. Більш того, рішення на відкриття вогню обмежено інструкцією, котра раніше не застосовувалася для таких цілей», – наголошує Фріз.