Фракція «ЄС» в Одеській райраді закликає владу забезпечити українців якісною вациною з доведеною ефективністю

Фактично в усіх країнах світу протягом останніх двох місяців активно проходить вакцинація населення від коронавірусної хвороби COVID-19. Масова вакцинація у Європі, зокрема, розпочалась ще у грудні минулого року. Станом на кінець лютого 2021 року у світі зроблено близько 200 мільйонів щеплень від коронавірусу.

В Україну лише сьогодні доставили перші 500 тисяч доз вакцини для боротьби із пандемією Covid-19, якої вистачить лише на 250 тисяч громадян. Україна фактично остання країна Європи, яка розпочне процес вакцинації.

Ми, депутати Одеської районної ради, стурбовані не лише провалом строків вакцинації, але, окрема, якістю та ефективністю вакцини, яку будуть використовувати для вакцинації українців. Як повідомляється Міністерством охорони здоров’я, в Україну доставлена вакцина Oxford/AstraZeneca (Covishield), яку виробляє індійська фармацевтична компанія Serum Institute.

Зазначена вакцина належить до категорії дешевих вакцин, її вартість складає близько 3 доларів за дозу, тому вона популярна у бідних країнах. Так, вакцину застосовували у Аргентині, Бунаті, Непалі, Бангладеш та будуть поставляти до Афганістану, Бразилії, Шри-Ланки. Жодна Європейська країна не закупляє вказану вакцину.

Окрім того, група з питань захисту прав пацієнтів All India Drug Action Network заявила, що із затвердженням Covishield поспішили, оскільки виробник не завершив «перехідне дослідження» вакцини на індійцях.

«Ми спантеличені й не розуміємо, яка наукова логіка спонукала провідних експертів схвалити цю поспішну вакцинацію. Більш того, це є порушенням критеріїв, викладених у проєкті нормативних положень щодо розробки вакцин проти COVID-19, опублікованих Центральною організацією зі стандартизації лікарських засобів Індії (CDSCO) 21 вересня 2020 року. Рішення про затвердження в повному обсязі вивченої вакцини, навіть у рамках прискореного процесу, викликає більше запитань, ніж відповідей і, ймовірно, не зміцнює віру в наші наукові органи, які ухвалюють рішення», – йдеться в заяві правозахисної групи.

За таких умов сумнівним видається рішення української влади щодо закупки вакцини, яка не пройшла всі етапи досліджень та початок вакцинації нею українців. Наслідки такої вакцинації є непередбачуваними. Україна не може бути полігоном для досліджень ефективності лікарських засобів.

Закликаємо Кабінет Міністрів України та Президента України забезпечити вакцинацію населення вакциною від COVID-19, що має підтверджену якість, ефективність та безпеку для людей та використовується у Європі та провідних державах світу.