Наша мета допомогти визволити українців із кремлівських в’язниць – Ахтем Чийгоз про платформу «Звільнення в’язнів»

Колишні бранці Кремля створили спільну платформу «Звільнення в’язнів», яка у співпраці з міжнародними організаціями та фондами, за допомоги родин політичних в’язнів буде боротися за звільнення українців із в’язниць на окупованих територіях Донбасу та Криму, а також за повернення заручників з Росії. Про це розповів народний депутат з фракції «Європейська Солідарність», співзасновник платформи, колишній в’язень окупаційної влади в Криму Ахтем Чийгоз в ефірі телеканалу «Прямий».

За його словами, кожен з колишніх політичних в’язнів Кремля одразу ж після звільнення включився у процес допомоги іншим політв’язням, які перебувають в тюрмах на окупованих територіях.

«Політичні в’язні, заручники – це наслідок тієї війни, яку зараз веде Росія проти нашої держави. Тому більше ста людей, які знаходяться в тюрмах, таборах – це одна історія. Інша історія – це те, що сотні тисяч наших громадян знаходяться у великому таборі, який зветься окуповані території нашим ворогом Росією. Я глибоко переконаний, що ці питання неможливо відділити від тих викликів, які стоять перед нашою державою. І ми не можемо залишатися осторонь», – пояснив він.

Депутат назвав декілька напрямків для роботи платформи. «По-перше, якою є стратегія держави, Офісу президента з визволення наших політв’язнів. Нас не задовольняє те, що вони минулого разу дуже безпринципно робили обмін наших політв’язнів та заручників. Це був дуже принизливий механізм», – сказав Ахтем Чийгоз.

За його словами, платформа може бути допомогою європейським партнерам, або певним чином лобіювати процес їх більшої активізації для визволення українців з полону.

«Великий напрямок – це допомога родинам політв’язнів. І тут є відповідальність Верховної Ради в питанні ухвалення необхідних законів», – також розповів представник «Європейської Солідарності».

Водночас депутат зазначив, що влада повинна чітко і прозоро пояснити свою позицію у питанні звільнення заручників Кремля. «Щоб ця робота була більш успішною, потрібно, щоб ми – і громадські об’єднання, і політв’язні, і родини політв’язнів, загалом суспільство – чітко знали, яка стратегія визволення у влади. Але до цього є дуже багато питань від усіх», – додав він.

Ахтем Чийгоз наголосив, що суспільству потрібно знати, як переламати блокування з боку Росії процесу обміну і змусити її повернути наших людей. «Я думаю, що й наші міжнародні партнери хочуть більшої прозорості з боку української влади в цьому питанні», – вважає депутат.

«Не може бути так, щоб цей злочинець Путін був непокараний. Є багато механізмів у світі, які будуть примушувати його дотримуватись міжнародного права і віддавати наших заручників», – підкреслив представник «Європейської Солідарності».

Мета спільної платформи «Звільнення в’язнів» – підтримувати тих, хто й досі перебуває у місцях позбавлення волі в окупованих Криму та Донбасі, а також у Росії. За даними активістів станом на грудень 2020 року у полоні Росії знаходилося близько 130 українців.