Зеленському не варто ставити ультиматуми НАТО – Іванна Климпуш-Цинцадзе

Партнери України по НАТО та країни Євросоюзу готові нас підтримувати, але президент Зеленський має припинити розмовляти з ними мовою ультиматумів і почати виконувати свою домашню роботу. Про це сказала народна депутатка фракції «Європейська Солідарність», голова парламентського комітету з питань інтеграції України до Євросоюзу Іванна Климпуш-Цинцадзе в інтерв’ю журналістам. 

Вона зауважила, що стягнення Росією додаткових військ довкола кордонів України викликає серйозне занепокоєння країн Євросоюзу та НАТО. За її словами, така значна військова активність Россії обговорюється на зустрічі у форматі комісії Україна-НАТО на рівні послів. 

«Я переконана, що міністр закордонних справ зараз має детально поінформувати наших партнерів про дані розвідки, реальну ситуацію на місці. Попросити про спільну підтримку як у вигляді  санкційних дій проти Російської Федерації і у вигляді надання військової допомоги Україні», – підкреслила голова комітету. 

Водночас депутатка висловила сумнів, що такі рішення будуть ухвалені за результатами засідання комісії. 

«Я переконана, що деякі речі уже були підготовлені заздалегідь нашими партнерами. І про політичну підтримку ми почуємо після цієї зустрічі комісії Україна-НАТО. Але що стосується ширшої військової підтримки, що буде ухвалюватися рішення на основі взаємин з кожною окремою країною», – вважає Іванна Климпуш-Цинцадзе.  

«Я би наполягала з боку України, щоб ми мали системну і  постійну присутність кораблів країн-членів Альянсу у Чорному морі. Американські кораблі на додачу до тих, які були в Чорному морі, вже зайшли. Але нам потрібно, щоб ця присутність була там у постійному ротаційному режимі», – переконана представниця «Європейської Соладарності». 

Вона висловила сподівання, що це може бути одним із рішень, які можуть стати підсумком цієї зустрічі. 

Іванна Климпуш-Цинцадзе також прокоментувала наміри команди Зеленського щодо отримання Україною Плану дій щодо членства в НАТО. «Найкращу ідею можна зіпсувати, коли ти поводишся як слон у посудній лавці. Риторика, з якою вимагає президент України плану дій щодо членства в НАТО від наших партнерів неприйнятна для нормальних дипломатичних взаємин. І це може стати проблемою. В ультимативній формі, формі шантажу, виставляючи це як вимогу зміцнення безпеки України – це може викликати певний спротив у тих скептиків, а в країнах Альянсу є скептики щодо того аби надавати ПДЧ. Я би довірила цю роботу все таки дипломатам, і активізації взаємин у двосторонніх діалогах. Зокрема з тими країнами, які мають таку скептичну налаштованість», – підкреслила депутатка. 

Голова комітету також нагадала, що впродовж двох років президентства Зеленського від владної команди звучала риторика, що вони «не ходять в гості туди, де їх не чекають», натякаючи на ЄС та НАТО. Крім того владна команда за цей період не продемонструвала активності у європейській та євроатлантичній інтеграції України. 

«Ця риторика і дії, наприклад провал операції по затриманню «вагнерівців», не додають довіри до України. Тому зараз насамперед потрібно зосередитись на відновленні довіри, яку ми так тяжко відновили між 2014 і 2019 роками. І вибудовування діалогу. Все залежить від того, як ми будемо реформуватися всередині України і наскільки ефективно поведемо наші розмови з конкретними партнерами, з кожним партнером з членів Альянсу», – підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе. 

За її словами, так само це стосується і співпраці України та США у військовій сфері. «Ми маємо говорити про домашню роботу, а не про ультимативні заяви у вигляді гасел, якими зараз сиплють наші очільники», – зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе.