Марія Іонова: на словах влада готова до оборони, на ділі Зеленський два роки не призначає посла України при НАТО

Дзвінок Байдена Путіну підтверджує серйозність ескалації з боку Росії і Зеленський терміново має вжити заходи для забезпечення оборони держави. Про це заявила народна депутатка фракції «Європейська Солідарність» Марія Іонова на брифінгу.

«За останні тижні Росія перекинула десятки тисяч військових, масове пересування російської техніки зафіксовано в Криму, Білорусі, Придністров’ї, в Чорне море йдуть кораблі з Балтійського флоту та Каспійської флотилії. Що б це не було – або брязкання зброєю, або підготовка до масштабного вторгнення, але ми не маємо сидіти, склавши руки», – сказала вона.

«Те, що Байден особисто зателефонував Путіну і запропонував двосторонні переговори, свідчить про серйозність ситуації. Тому у нашої фракції і команди питання до влади – а ми взагалі збираємось оборонятися? Чому досі не скликане засідання РНБО за участі керівників усіх фракцій парламенту, присвячене такій загрозливій ситуації?», – додала Іонова.

За її словами, опозиція протягом двох років вимагала від влади посилення армії та продовження реформ в секторі оборони, які були започатковані за президентства Порошенка.

«Протягом двох років «Європейська Солідарність» говорила про продовження тих реформ, які були розпочаті нашою командою після 2014-го року. А хто ж значно послабив міжнародну коаліцію, яка була побудована п’ятим Президентом Петром Порошенком? Чому нічого не робить Кабмін? Міністерство оборони досі не може здійснювати закупівлі, тому що Кабмін не надав статус замовника у сфері оборони. Пальне для забезпечення військової техніки у 2021 році ще не закупали. Для порівняння у 2020 році за це період вже було витрачено близько 2 мільярдів гривень. Бездіяльність Кабінету міністрів в цій ситуації нагадує зловмисний саботаж», – підкреслила народна депутатка.

«СБУ повинна нарешті звернути увагу на проросійських агентів в Офісі Президента, розвідувальних органах і правоохоронних структурах. Вже є приклад по ситуації з вагнерівцями», – наголосила Іонова.

Крім цього, депутатка закликала нарешті Зеленського призначити посла України при НАТО, адже посада вакантна майже два роки.

«Президент активно має прагнути введення миротворців ООН на Донбасі. Напевно, за два роки Президенту варто визначитися і призначити посла при НАТО, якщо ми дійсно прагнемо вступу до цієї організації. Президент має просити лідерів Франції, Німеччини присилати своїх військових інспекторів до складу СЦКК. Глава держави має представити конкретне бачення міжнародної протидії Росії за участі Нормандських партнерів і Сполучених Штатів. Ситуація на Донбасі вимагає позачергового скликання Радбезу ООН», – зазначила вона.

Марія Іонова наголосила, що необхідно терміново скликати закрите позачергове засідання Верховної Ради України.

«Важливо скликати позачергове засідання Верховної Ради по ситуації на Донбасі. Тиждень назад домовилися вже про закрите засідання, але досі ми розглядаємо правки до земельного кодексу і не говоримо про два фронти – загострення на фронті і боротьбу з пандемією», – підкреслила народна депутатка.

«Парламент має переглянути витрати держбюджету в секторі безпеки і оборони. Необхідно готувати зміни до бюджету, який дозволяє профінансувати мобілізацію, якщо вона буде потрібна, і підвищити зарплати військовослужбовцям. Така мотивація їм вкрай необхідна. Ми маємо повернутися до спеціалізованого законопроекту про територіальну оборону», – додала вона.

Крім цього, представниця «Європейської Солідарності» зазначила, що президент Зеленський терміново має здійснити ряд заходів для посилення оборони країни.

«Ми б хотіли, щоб Зеленський пояснив, чому на фронті досі не працюють контрснайперські групи, не застосовуються безпілотні апарати і не ведеться розвідка? Чому зволікаємо з перевіркою боєготовності ЗСУ і всеукраїнськими зборами тероборони?» – сказала народна депутатка.

«Якщо б ці кроки були виконані і впроваджені протягом двох років, Путін би змінив свої плани, не було б ескалації і такого шантажу. Він би бачив зусилля української влади на зміцнення сектору безпеки і оборони», – додала Іонова.

«Посилюючи наші ЗСУ і займаючи тверду позицію щодо євроатлантичного курсу і намірів нашої країни, ми б унеможливили політику умиротворення, яка проводилась два роки. Переконана, що в разі війни Захід надасть нам підтримку, адже капітуляція України стане капітуляцією цивілізованих країн і демократичних цінностей. Але розраховувати лише на підтримку союзників – інфантильність. Ми маємо конкретизувати, що саме нам необхідно і розраховувати на власні сили. Прокинутися мають всі, тому що бездіяльність сьогодні злочинна», – резюмувала вона.