
За два роки чинна влада, на жаль, нічого корисного не зробила для ветеранського руху, при цьому зруйнувала напрацювання попередників. Про це співголова фракції «Європейської Солідарності», Уповноважена Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях (2014 – 2019) Ірина Геращенко наголосила під час Форуму підтримки ветеранського бізнесу.
«Ми створили Міністерство ветеранів, вважаючи, що ключове завдання цього міністерства – це створення політики реінтеграції до мирного життя. Вивчали міжнародний досвід Хорватії, Канади, де такі міністерства є дуже потужними і впливовими, і успішно реалізовують ці практики», – підкреслила народна депутатка.
Ірина Геращенко зауважила, що чинна влада повинна визнати, що в останні два роки нічого корисного і ефективного не зроблено для ветеранського руху.
«Нова команда почала з того, що знищила профільний комітет у справах ветеранів в парламенті. Хоча саме цей комітет напрацьовував законодавство, що стосується підтримки і супроводу ветеранів. Втрачено роки, бо то формували міністерство, то ліквідовували, то об’єднували реінтеграцію Донбасу і ветеранський рух. Звичайно всі це два роки втрачені. Треба визнати свої помилки і рухатися далі», – акцентувала представниця «Європейської Солідарності».
Також Ірина Геращенко звернула увагу на важливість правильної інформаційної політики щодо підтримки ветеранів.
«На сьогодні інформаційна політика та створення позитивного образу нашого воїна – це ключове для того, аби він далі міг рухатися, отримуючи психологічну підтримку суспільства», – акцентувала вона.
Геращенко наголосила, що держава при підтримці ветеранів має робити акцент не на пільги, а на преференції для їхнього бізнесу.
«Ми маємо близько 500 тисяч ветеранів, і якщо ми будемо робити ставку тільки на пільги, то це нереалістична політика. Ми і так є держава пільг. Скоро вже не буде кому податки сплачувати, бо всі будуть стояти за пільгами. Як правильно формується ветеранська політика в тій же Хорватії, Британії, Канаді? В першу чергу держава там дає преференції у держзакупівлях для ветеранського бізнесу», – підкреслила народна депутатка.
«Вперше з 2015 року ми фіксуємо проблеми з харчуванням в армії. А саме ветеранський бізнес мав би працювати на ці постачання. Ми вже кілька років ведемо дискусію з владою про те, що є величезна проблема із жіночою білизною в армії. Це чудово, що тисячі жінок підписують контракти, але і досі їм видають чоловічу білизну… Так ось саме маленькі бізнеси щодо модернізації такої білизни і готові її постачати в армію. Але чомусь це нікому не цікаво», – зауважила Ірина Геращенко.
На переконання Ірини Геращенко реінтеграція починається з освіти і психологічної підтримки ветеранів.
«Щодо освіти ветеранів, то тут ми також втрачаємо час. Адже пандемія дає не тільки виклики, але й можливості. Мені дивно чому міністерство оборони і ветеранів не впроваджують освітні онлайн курси для ветеранів, і для армії. Щомісяця спілкуючись зі ЗСУ чую, що вони готові раз га тиждень вчити англійську через онлайн уроки. Це складно? Впевнена, що ні. Навіть хтось з ветеранів міг би вести ці курси», – зауважила вона.
«Ми чули від Зеленського, що ветерани – це пріоритет для нього, але, як бачимо, за ці роки нічого не просунулося хоча б в одному проєкті», – резюмувала представниця «Європейської Солідарності».