Ми поки що тільки на середині шляху – в Ужгороді відбувся форум жінок-лідерок «ЄС» Закарпаття та Харківщини

В Ужгороді відбувся форум жінок-лідерок «Європейської Солідарності» Закарпаття та Харківщини. Захід відбувся за підтримки Національного демократичного інституту.

Під час відкриття Форуму народна депутатка України Іванна Климпуш-Цинцадзе наголосила, що жінки сьогодні мають максимально використати можливості, які надають ґендерні квоти.

«Участь у місцевих виборах минулорічної осені, які вперше пройшли за новим виборчим законом, що серед інших нововведень мав обов’язкове 40% квотування представників чи представниць однієї статі, стала лише сходинкою до успіху у боротьбі за права жінок. Зараз ми повинні зрозуміти і відчути, як фахово використовувати можливості, які надала квота», – сказала вона.

Близько 95 учасниць та учасників форуму в залі та онлайн обговорили розвиток жіночого руху, сприяння ґендерній рівності, принципи ґендерно-орієнтованого управління, роль жінок-лідерок в суспільно-політичному житті регіонів та інші теми.

«На жаль, Україна в 2021 році відкотилася за представництвом жінок на 112 місце у світі. Міжнародний парламентський союз, який аналізував цей рейтинг, відзначив, зокрема, що у нас менше жінок в уряді, ніж було в 2019 році. Хоча в парламенті 21% депутаток і це найбільший показник в історії України, але у нас дуже низьке представництво жінок на нижчих рівнях рад. Особливо, в сільських, селищних радах, а також на посадах голів територіальних громад. Тому я вважаю, що ми знаходимося лише в середині шляху до того, щоб всі інституції, які ухвалюють рішення, відображали реальну ґендерну ситуацію в країні. Жінок в Україні 54% населення. Ми відчуваємо недостатню представленість», – зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

«Ми ще далеко не позбулися ґендерних упереджень. Якщо говорити про ґендерні квоти, то в Закарпатській облраді з 64 депутатів 14 жінок. Чи допомогло нам нове виборче законодавство? Так, оскільки представництво жінок збільшилося вдвічі», – констатував заступник голови Закарпатської обласної ради Денис Ман.

Учасниць Форуму також привітав Ієн Вудвард, директор Національного демократичного інституту в Україні. «Ми підтримуємо жіночий рух у «Європейській Солідарності». Це надзвичайно важливий аспект у роботі партії. У цьому русі дуже важлива підтримка суспільства. Дві третини громадян хочуть бачити кращий баланс між жінками та чоловіками. Це означає, що люди хочуть більше різноманіття в місцевих радах. Так буде більше альтернативних поглядів і місцева рада зможе представляти інтереси різних категорій населення», – наголосив Ієн.

Народна депутатка України Марія Іонова докладніше зупинилася на стратегічному плануванні розвитку жіночого руху та діяльності міжфракційного депутатського об’єднання сприяння ґендерній рівності «Рівні можливості».

«Вибори до місцевих органів влади відбулися відповідно до нового Виборчого кодексу України, який набув чинності 1 січня 2020 року і передбачає серед інших нововведень та змін так звані ґендерні квоти. Ґендерні квоти змусили політичні партії не лише звернути увагу на жінок-політикинь, а й запросити їх балотуватися. Але чи отримали жінки доступ до прийняття рішень? Не зовсім. Чому так сталося? Через велике навантаження, неоплачувану домашню роботу, вплив пандемії, булінг та випадки сексизму, формальне ставлення партій та порушення квот», – сказала Марія Іонова.

Співголова фракції «Європейська Солідарність» Ірина Геращенко розповіла про програми жіночого менторства. Вона, зокрема, наголосила, що багато жінок не йдуть у політику, тому що невпевнені у свої силах. «Українки занадто самокритичні і цьому сприяє суспільство», – констатувала народна депутатка.

Крім того, своїми історіями успіху з учасницями поділилися приватна підприємиця, депутатка Харківської міськради Катерина Малбієва, Ірина Мацепура, голова фракції «Європейська Солідарність» в Закарпатській облради, Ольга Олексик, лікарка та депутатка Закарпатської обласної ради і депутатка Ясінянської територіальної громади та громадська діячка Наталія Шітив.

Форум жінок-лідерок ЄС Закарпаття і Харківщини відбувся за сприяння Національного демократичного інституту NDI, агентства США з міжнародного розвитку USAID, уряду Канади.