Марина Порошенко: У Києві понад півтори сотні дітей потребують послуги соціального супроводу під час інклюзивного навчання

Інклюзивне навчання забезпечує дитину з особливими освітніми потребами доступом до якісної освіти в умовах звичайних шкіл та садочків, враховуючи її можливості та потреби. При цьому частина дітей потребує послуги соціального супроводу – наголосила лідерка “Європейської Солідарності” в місті Києві Марина Порошенко в рамках круглого столу «Супровід під час інклюзивного навчання у м.Києві».

«Усвідомлюючи важливість такої послуги, ще у 2017 році, в рамках реформи інклюзивної освіти, ми ініціювали зміни до низки законодавчих актів. Зокрема, до Закону України «Про повну загальну середню освіту», Закону України «Про дошкільну освіту» та до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах щодо забезпечення соціального супроводу дітей зі складними порушеннями розвитку під час інклюзивного навчання. Тоді було визначено, що асистентом дитини можуть бути соціальні робітники, батьки або уповноважена ними особа, за умови обов’язкового проходження спеціальної підготовки, що підтверджується відповідним документом», – сказала голова постійної комісії Київради з питань охорони здоров’я та соціальної політики
Марина Порошенко.

У зв’язку з тим, що у 2019 році був прийнятий Закон України «Про соціальні послуги» послуга супроводу під час інклюзивного навчання була визначена як соціальна. Міністерством соціальної політики України було розроблено проект Державного стандарту супроводу під час інклюзивного навчання, який визначив порядок надання цієї послуги. Впродовж 2020-го року пілотний проект з впровадження послуги був успішно апробований у Вінницькій, Дніпропетровській та Харківській областях, але, на жаль, так і не був запроваджений у столиці – розповіла Марина Порошенко.

«За даними Департаменту освіти і науки КМДА, сьогодні у столиці послуги соціального супроводу під час інклюзивного навчання потребують 113 учнів загальноосвітніх шкіл та 49 вихованців садочків. І ми повинні максимально швидко зробити все можливе, щоб діти нарешті почали отримувати цю послугу», – наголосила лідерка “ЄС” у Києві.

До участі в роботі круглого столу, який ініціювала Марина Порошенко, були запрошені представники Міністерства соціальної політики, Департаменту освіти і науки Київської міської державної адміністрації, управлінь праці та соціального захисту населення районних державних адміністрацій м. Києва, Київського міського центру соціальних служб, а також учасники проекту апробації державного стандарту супроводу з Дніпропетровської та Вінницької областей, депутати Київської міської ради, громадські організації, батьки дітей з особливими освітніми потребами.

Учасники круглого столу, серед ключових, виділили питання підготовки соціальних працівників для надання послуги супроводу в інклюзивному навчанні на базі Територіальних центрів соціального обслуговування населення. Вже з 1 липня 2021 року ці працівники розпочнуть навчання у Київському міському центрі соціальних служб за програмою підготовки розробленою Національним педагогічним університетом ім. М.Драгоманова. Крім того, учасники домовилися про співпрацю з Міністерством соціальної політики, представниками Вінницької та Дніпропетровської областей та громадськими організаціями міста Києва щодо вдосконалення програми підготовки асистента дитини під час інклюзивного навчання.