Порошенко про вугілля з ОРДЛО та електрику з Росії: це нинішня влада разом з Коломойським завозить російське вугілля та електроенергію

Більше мільярда доларів заплатила Україна торік за російську електроенергію – про це в інтерв’ю журналісту Валерію Калнишу нагадав п’ятий Президент, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко. Він наголосив, що саме за каденції Зеленського Україна відновила енергетичну співпрацю з країною-агресором.    

«Я можу зробити сенсаційну заяву – прокладка-фірма була, тільки вона була не в 2014 році, а в 2019-му. І належала вона Коломойському. Ви можете самі легко подивитися. І займається вона за ініціативою Геруса –  голови енергетичного комітету, який запропонував Зеленському підписати відповідний закон. І Зеленського підпис там стоїть. Ця фірма-прокладка постачає електроенергію в Україну в 2020-2021 роках», – зазначив Порошенко.

«І в питаннях електроенергії, і в питаннях вугілля ці фірми-прокладки забезпечили поставки на суму, яка значно перевищує 1 мільярд доларів», – констатує Порошенко.

«Що стосується 2014-го року. Він кардинально відрізняється від 2021-го. В 14-му році була дуже холодна зима. І коли в листопаді-грудні в тебе віялові відключення електроенергії – це означає не просто, що ти посидиш дві години без світла, або не буде працювати холодильник. А ти будеш сидіти без світла і відповідно електроенергії, без тепла, тому що насоси не працюють і тобі не здатні будуть подати тепло. Ти будеш сидіти без газу і ти просто замерзнеш», – нагадав Порошенко.

«Мова йде про половину України. Бо на половині України були порожні вугільні склади. У зв’язку з чим? Бо це було елементом гібридної агресії Росії. Росія не просто напала на нас збройним нападом. Росія закрила і оголосила ембарго на всі українські товари для того, щоб закрилися українські підприємства і в українських працівників фізично не було грошей. Це мало породити дестабілізацію політичної ситуації в країні», – зазначає п’ятий Президент.

«Вони оголосили і енергетичну блокаду. На всій території України левова частина теплових електростанцій були заплановані виключно на використання антрациту. А антрацит – це така марка, яку дуже важко знайти в сусідніх країнах. Ми були приречені на вимирання. Тоді і РНБО, і Нацкомісія з регулювання енергетики, і уряд, і Мінтоп прийняли декілька дуже важливих рішень. І вони полягали в наступному – українські державні підприємства, які опинилися на окупованій території, але там збереглося керівництво, яке призначене державою Україна, відкривають на підконтрольній Україні території рахунки і отримують кошти за вугілля, яке вони постачають. Причому часто-густо без попередньої оплати, а спочатку поставки, потім з вами розрахуються. І забезпечують виручку від цього для виплати заробітної плати шахтарям», – нагадав Петро Порошенко.

«Я наголошую, що це компанії українські і державні. І ніяких інших компаній не існувало», – зазначив Петро Порошенко.

«Візьміть рішення РНБО, уряду, і там написано публічно, що на підконтрольній території, на нашій території відкриваються рахунки цих підприємств і вони працюють на забезпечення вугіллям. Це свідоме рішення», – говорить Петро Порошенко.

Він також нагадав, що зарплати і пенсії на той час виплачувалися в окупованому Криму і в окупованому Донбасі. Але банківські відділення працювали тільки на підконтрольній території.  

«Наша позиція полягала в тому, що якщо ти відкриєш відділення українського банку, то далі там можуть працювати всі банки, включно з російськими. Навпаки, наша позиція призвела до того, що там випалена земля і жоден російський банк під загрозою санкцій міжнародних там не відкриває рахунків. Жодна компанія там не відкривала ніяких рахунків, тому що це заборонено», – наголосив Порошенко.

«І от коли факт перший – про відділення Ощадбанку, факт другий про відкриття рахунків компаній, факт третій – про те, що сплата відбувалася на українській території і вже як правило після відвантаження вугілля. Факт четвертий доводить, що українському журналісту, якщо б він був журналіст, дуже легко цю ситуацію було б знайти», – резюмує Порошенко.