Порошенко про Мінські домовленості: презентуйте мирний план Зеленського і запропонуйте щось інше

Мінські домовленості – це Мирний план Порошенка, альтернативи якому не може запропонувати команда Зеленського. Про це п’ятий Президент України, лідер «Європейської Солідарності» сказав в ексклюзивному інтерв’ю журналісту Валерію Калнишу. Він також зазначив, що саме за невиконання Мінських угод до Росії застосовуються санкції.

Петро Порошенко нагадав, що Мінські домовленості – це три документа від 5 вересня, від 19 вересня 2014 року і 12 лютого 2015 року. «Вони називаються, в тому числі, – мирний план Президента Порошенка. На який час він був розрахований? Він мав вичерпатися 5 грудня – коли мають бути виконані всі пункти, виведені російські війська, роззброєні незаконні збройні формування, проведені за українським законодавством, за участі українських політичних партій вибори і все», – зауважив Порошенко.

«Коли Путін зірвав це, оголосивши незаконні фейкові вибори в листопаді, за місяць, звичайно в мене тоді з ним була розмова. Він тоді послався, що це воля мешканців окупованого Донбасу. Насправді це була воля Путіна, яку трансформував Сурков», – розповів п’ятий Президент України.

Петро Порошенко наголосив, що за таких обставин ці документи тоді потребували певної модернізації. «І ми підготували документ вже від 12 лютого, який чітко передбачає дуже важливі пункти – безпека передусім», – додав він. 

«Безпековий компонент, з якого все починається. На погодження якого ми витратили можливо 80% часу, під час безсонних 19 годин в Мінську, без перерви на обід, вечерю і на будь-що. Це припинення вогню. Бо Путін всім заявив, що оточено 10 тисяч українських військ і українська влада цього не переживе», – розповів лідер «Європейської Солідарності».

Петро Порошенко підкреслив, що другим компонентом було роззброєння, третім – виведення російських військ, четвертим – відведення за кордон російської техніки і артилерії. «П’яте, шосте, сьоме і ключовою позицією був підпис Путіна. Дипломатичний талант великого друга України і великого дипломата Ангели Меркель, дуже рішуча позиція Франсуа Олланда і чітко скоординовані дії з вашим покірним слугою дозволили вийти на цей документ», – зазначив він.

«Цей документ, я хочу наголосити ще раз, зразка 2015 року. Називається він Мирний план Президента Порошенка. Це чітко означає – якщо додати туди миротворчий компонент, відповідно до мандату Радбезу Організації Об’єднаних Націй, на що ми примусили погодитися Путіна в 2016-2017 роках (і миротворчий компонент навіть був включений в коаліційну угоду німецького уряду), – то це єдиний мирний шлях, який має в своєму розпорядженні Україна», – зазначив він.

«Не подобається це? У нас же президент вже не Порошенко. Презентуйте мирний план Зеленського. Тим більше, що під час виборів нам дуже багато і дуже некомпетентно про це казали. Що у нас має бути Будапештський процес, Бухарестський процес, Вашингтонський процес, Женевський процес, бо всі вони набагато кращі Мінського процесу», – зауважив п’ятий Президент України. 

«Третій рік йде. Вже екватор президента Зеленського. Подивіться, що я зробив за два роки – ми зупинили Путіна, ми зробили левову частину реформ. Де?», – додав Петро Порошенко. 

«Ви знаєте, в чому цінність «Мінська»? Він переконав весь світ в тому, що Росія порушує Мінські домовленості, які закріплені рішенням Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй. І за порушення цього процесу проти Росії застосовуються санкції – проти анексії Криму, проти окупації Донбасу – Донецької, Луганської областей, проти Керченської протоки, проти збиття МН17, проти порушення прав ведення війни, проти порушення торговельного судноплавства, проти енергетики, проти всього. Це все база – Мінський процес», – підкреслив він.

«Запропонуйте щось інше. Відійдіть з відосиків і перейдіть до конкретних справ. А якщо цього немає, не критикуйте», – також зазначив Петро Порошенко.

«Я твердо переконаний, що на сьогоднішній день вони вже не кажуть про поганий Мінський процес. Вони кажуть, що його не треба ні в якому разі скасовувати. Його треба модернізовувати. Перед тим, як критикувати – запропонуйте щось інше. Нічого поки у вас не виходить», – резюмував п’ятий Президент України.