Ірина Фріз: заяви Зеленського про проспект Жукова – це порушення закону і загравання з проросійським електоратом

Зеленський в черговий раз порушив Закон України. Цього разу це закон про декомунізацію. Він заявив, що питання перейменування вулиць має йти еволюційним шляхом, а вирішувати як назвати ту чи іншу вулицю має місцева громада.

Він закликав не робити з різних героїв політичне питання. За його словами, всі імена, які залишаться в історії, вони залишаться, якісь імена будуть точно стерті.

У зв’язку з цим маю зазначити, що процес декомунізації – це не вітчизняна знахідка. Це рішення, що приймалося європейськими країнами, що зазнали на собі репресії комуністичних режимів. І це свідомий вибір суспільства, що засуджує наругу над правами людини, свободою слова, правом вибору. Тому декомунізація – це передусім політичне питання. Так само, як і заборона нацистських символів.

Назва вулиць – це в першу чергу політичне питання, адже визначає ставлення влади до певних проявів та дій осіб. Наприклад, зараз в окупованому Сімферополі є вулиця Олександра Захарченка. І це – політика. Згідно з останніми опитуваннями 56% росіян вважають Сталіна великим вождем. І щоб імена радянських катів не з’гадувалися у назвах вулиць, декомунізація є важливою для України.

👉В Угорщині у 2000 році введена кримінальна відповідальність за використання комуністичної символіки.
👉В Литві кримінальна відповідальність за публчну підтримку, заперечення радянських злочинів, а також демонстрацію символіки була введена у 2010 році.
👉В Молдові заборону на використання радянської символіки була введена у 2012 році.
👉У Польщі закон про декомунізацію вступив в силу у 2017 році.
👉Декомунізація в країнах Східної Європи запозичена з процесу денацифікації, що була запроваджена після краху Третього Рейху.

Для мене не є новиною, що пан Зеленський, попри деякі особисті характеристики, що мали б визначати його конфлікт з радянським минулим, є досить «ватним» та ностальгуючим за Союзом. Втім, позиція Президента України не може суперечити позиції українського законодавства, що висловлюється з приводу декомунізації досить чітко.

Саме тому я вважаю, що заяви Зеленського з приводу декомунізації в місті, що знаходиться в 20 кілометрах від кордону з Росією, несуть пряму загрозу національній безпеці держави і є ознакою правового нігілізму, що панує на Банковій.

Цілком зрозуміло, що мотивом Зеленського було чергове загравання з електоратом. Втім він, за браком знань, не розуміє, що наслідком таких заяв може бути посилення нарративів та підривних операцій Росії, де Радянський Союз вважається еталоном системи правління та побудови соціальних відносин.