Україні потрібна зрозуміла безпекова стратегія на випадок повноцінного запуску «Північного потоку – 2» – Климпуш-Цинцадзе

За президента Зеленського Україна втрачає суб’єктність на міжнародній арені, і це напряму зменшує наші можливості захищати свої економічні інтереси та безпеку у випадку запуску Росією «Північного потоку-2». Про це написала народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність», голова комітету Верховної Ради з питань інтеграції України з Європейським Союзом Іванна Климпуш-Цинцадзе на сторінці у соціальній мережі Facebook.

«Сьогодні в Українському кризовому медіа-центрі мала честь модерувати важливу дискусію «Північний потік – 2: reality check, чи є життя після смерті?», ініційовану ГО «Євроатлантичний курс», – розповіла депутатка. При цьому вона висловила жаль, що ідея та ініціатива такої дискусії не виходить із владних кабінетів: «Час спливає і просто заховати голову в пісок не вдасться».

«Північний потік – 2» – вже не проект чи довгобуд із незрозумілими перспективами. Це доконаний факт. Будівництво завершено на 98%. РФ та Німеччина кажуть, що це просто бізнес і ніякої політики. Для Німеччини – це так виглядає», – зауважила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Голова комітету особливо підкреслила, що натомість Росія ніколи не розглядала цей газогін з точки зору економіки чи бізнесу, для неї це є виключно інструментом впливу та просування своїх інтересів.

«Ми розуміємо, що для РФ газ був, є і буде геополітичною зброєю, що, власне, і підтвердив Путін на останньому Петербурзькому економічному форумі: «Є можливість завантажувати ГТС України і в майбутньому, навіть після завершення терміну дії нашого контракту на транзит, але не для того, щоб армію утримувати і націлювати її на рішення силовим способом проблеми Донбасу, а на те, щоб економіку піднімати». Тобто в обмін на транзит Україна має відмовитись від своїх Збройних сил. І ми ж розуміємо, що це тільки початок шантажу», – зазначила депутатка.

Вона також додала: «Може, це і не пряма історична аналогія, але Суецький канал теж був просто бізнесом, проте через нього Єгипет де-факто втратив суверенітет під час Першої світової війни та мав іноземні війська на своїй території аж до 1956 року».

«Влада повинна мати Стратегію дій на випадок втрати транзиту. Ця Стратегія має містити три компоненти: безпековий, економічний, використання та обслуговування газогону», – переконана представниця «Європейської Солідарності».

«У жодному разі влада не повинна погоджуватися на економічні чи грошові компенсації за запуск «Північного потоку – 2» та втрату повністю чи частково транзиту. Тільки безпекові гарантії. І бажано наперед, в осяжних і конкретних речах», – підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона також наголосила на небезпечності розмов про транзит із Середньої Азії. «Навіть, якщо можна зараз натиснути на Росію, – Путін дуже швидко може зупинити це. У РФ нема незалежних компаній, усе контролює Кремль», – зазначила представниця «Європейської Солідарності».

«Запуск «Північного потоку – 2» надасть Путіну додаткові важелі тиску і на Україну, і на ЄС та підвищить рівень його агресії», – вкотре наголосила депутатка.

Іванна Климпуш-Цинцадзе переконана, що у такій ситуації треба об’єднувати країну, а не шукати ворогів серед патріотів, бо ворог номер один – Путін.

«Але для того, щоб почули наші аргументи, потрібно відновити реформи і повернути Україні реальну суб’єктність Україні на міжнародній арені. Посилити свою позицію можемо реальною роботою, а не тупцянням ногами та популізмом. Треба, зрештою, працювати в правовому та інституційному полі, а не вважати, що де-факто у нас президентсько-парламентська республіка», – додала представниця «Європейської Солідарності».