Микола Княжицький: Про українську мову і Нацраду

За останні 10 днів Нацрада з питань телебачення не вжила жодних заходів щодо порушників закону про мову у телепросторі і не призначила перевірку телеканалів-порушників, хоча суть порушення очевидна

Колись у 2016 році Ольга Герасим’юк, голова Нацради проголосувала за санкції до телеканалу “Україна”. У тому рішенні Нацрада і Герасим’юк стверджували: Згідно з рішенням Конституційного Суду України № 15-рп/2004 від 02.11.2004 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 69 Кримінального кодексу України, відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Верховенство права – це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об’єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Таке розуміння права не дає підстав для його ототожнення із законом, який іноді може бути й несправедливим, у тому числі обмежувати свободу та рівність особи. Справедливість – одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Зазвичай справедливість розглядають як властивість права, виражену, зокрема, в рівному юридичному масштабі поведінки й у пропорційності юридичної відповідальності вчиненому правопорушенню.

Але коли йдеться про українську мову Ольга Герасим’юк і інші її колеги не просто забули про «справедливість», але й нахабно відмовилися виконати Закон про мову, Про кінематографію, Про Телебачення і радіомовлення , Про Національну Раду з питань телебачення і радіомовлення.

Сьогодні виповнилось рівно 10 днів від дати набрання чинності статті Закону про державну мову, яка зобов’язала всі телеканали транслювати всі фільми виключно державною мовою!

За ці 10 днів Нацрада з питань телебачення не вжила жодних заходів щодо порушників. Навіть не призначена перевірка телеканалів-порушників, хоча суть порушення очевидна.

Натомість, ледь не кожного дня Нацрада пояснювала, чому вона не буде реагувати на ці порушення.

Очевидно, що це є просто черговим етапом боротьби країни-агресора руками олігархів і їхніх маріонеток проти української мови.

Спочатку вони реєструють законопроект яким пропонують відстрочити введення в дію статті Закону про мову серіалів. Верховна Рада не підтримала.

Потім ДЕКІЛЬКА РАЗІВ за допомогою поправок до різних законопроектів вони пропонували взагалі вивести телебачення з-під дії Закону про мову. Верховна Рада не підтримала ЖОДНОГО РАЗУ!

Після того, як парламент жодного разу не підтримав антиукраїнські ініціативи, на бік олігархів та на бік Російської Федерації , яка оскаржувала цю норму у ЄСПЛ стала Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення. Члени ради бачать очевидний факт порушення закону телеканалами, розуміють його, пишуть про нього в прес-релізах, але нічого не роблять щоб це припинити.

Вважаю, що через цю відверту антиукраїнську позицію Національної ради, нинішній її склад має піти у відставку!

Переконуватиму фракцію «Європейської Солідарності» спільно з усіма небайдужими українцями зі всього світу, почати процедуру відставки Національної ради. Для цього ми вимагаємо на найпершому пленарному засіданні Верховної Ради України розглянути звіт Нацради та відхилити його, що тягне за собою відставку половини складу Нацради. Того ж ми вимагатимемо від Президента України, який тим самим має засвідчити, чи дійсно для нього Україна та Державна мова важливіші за власні корпоративні інтереси.