Звернення лідера партії «Європейська Солідарність», п’ятого Президента Петра Порошенка з нагоди візиту Президента України до США

Дорогі українці,

На запрошення Президента США Джозефа Байдена відбудеться довгоочікувавий візит Президента України до Сполучених Штатів.

З власного досвіду знаю вагу і значення Вашингтона для становлення незалежної, демократичної та сильної України. Тому не можу не вболівати за успіх і результативність українсько-американського саміту.

Тому і сам особисто використовував свої американські контакти та активно долучався до просування українських інтересів для досягнення змістовних результатів зустрічі двох президентів у Білому домі.

Отже, на чому ж має зосередитись Зеленський під час свого першого особистого контакту з президентом Байденом?

Перше і, на мою думку, найголовніше – встановити добрі особисті відносини довіри з главою Білого дому. Як мінімум, на тому рівні, яка існувала за моєї каденції.

  • Лише компетентна, щира, чітка та конструктивна позиція справжнього лідера країни. Без підвищених тонів і питань на кшталт «чому Україна досі не в НАТО»? Це – важлива передумова успішності зустрічі.

Друге – підтвердити рішучу налаштованість України на поглиблення стратегічного партнерства та союзництва зі Сполученими Штатами і нарешті запустити механізми Комісії стратегічного партнерства.

  • Всі ідеї та ініціативи вже були закладені за часів віце-президентства Байдена.
  • Йдеться про важливі складові зміцнення стійкості України у відсічі російському агресору через і укладення безпекової угоди, і координацію зусиль з просування на шляху до членства в НАТО, і розширення спектру оборонних летальних озброєнь, і військово-технічну кооперацію. 
  • Про все це вже починали говорити і говорили, і робили. І про Петріоти, і про кораблі, і про ракети, і про гелікоптери, і антиснайперські системи. 
  • Варто також спробувати знайти оптимальні шляхи проактивного залучення США для припинення російської агресії на Донбасі.

Третє – переконати американських можновладців та великий бізнес у щирості та ефективності Банкової у впровадженні демократичних та соціально-економічних реформ в Україні і, в першу чергу, у боротьбі з корупцією. 

  • Те, що дійсно важливо для серйозного іноземного бізнесу, – це не «няні» чи усні квазі-гарантії Банкової, а насамперед верховенство права і забезпечення незалежності правосуддя, правоохоронних та антикорупційних органів, банківського сектору в Україні. 
  • Інвесторів не переконаєш вкладати сотні мільярдів в Україну, допоки кишенькові суди, здається, більше керуються не волею Феміди, а духом і забаганками Банкової, а правоохоронці ганяються за опозицією і лицемірно покривають злочинців. 
  • Зеленському варто було б поставити крапку і роз’яснити свою позицію щодо екс-власника Приват-банку Коломойського, який перебуває під санкціями США, покриття зрадників у справі «вагнерівців», особистих мотивів у інструменталізації судової системи для переслідування демократичної опозиції.
  • Саме через реальні реформи та справжнє незалежне правосуддя пролягає шлях до реалізації так званого американського «плану Маршалла-Байдена» щодо України, який я запропонував новообраному президентові Байдену під час перших контактів з його командою на початку року. Сподіваюсь, що Зеленський розвине цю ініціативу під час свого візиту до Білого дому.

Вкрай нагальним було б зафіксувати важливе місце України в системі стратегічних енергетичних пріоритетів США, одним з елементів якої має стати спільна протидія Північному потоку-2.

І, безперечно, з Вашингтона Зеленський має привезти орієнтовні терміни візиту в Україну Президента США Джозефа Байдена, що стане підтвердженням успішності зустрічі. 

Крім відвідання Білого дому, є кілька важливих локацій у США, до яких Володимир Зеленський мав би завітати, якщо йдеться про серйозний, змістовний, а не піар-візит.

Насамперед, йдеться про штаб-квартиру МВФ, де Президент України має провести переговори з Виконавчим директором Фонду Крісталіною Георгієвою.

І не менш важливий та символічний напрямок – штаб-квартира ООН у Нью-Йорку, де Зеленський мав би презентувати наробки Кримської платформи та залучити ООНівський компонент до міжнародних зусиль з деокупації Криму. 

Дорогі українці,

Наступні дні будемо уважно стежити та вболівати за дипломатичні успіхи Глави держави на американському напрямі.

Бо міцне українсько-американське стратегічне партнерство – це про Україну, про нашу незалежність, демократію, безпеку, мир та добробут. Відповідальність за здоровий дух у цьому партнерстві сьогодні лежить повністю на президентові Зеленському. 

Як ніколи, спільно з Вашингтоном ми потребуємо історію успіху. І нині маємо всі умови, аби це сталося.

Слава Україні!